Domingo, 16/1/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Çaji me gjethe ulliri

Çaji me gjethe ulliri

Gjethet e thara të ullirit (2)

Çaji i përgatitur me gjethe ulliri ka dhënë rezultate të mira, sidomos në uljen e tensionit të lartë të gjakut, që është dukuri mjaft e shpeshtë tek ne. Për këtë preferohet: “Çaji fillimisht përgatitet me 20 gjethe ulliri në një litër ujë. Pastaj shtohen çdo ditë nga 5 gjethe derisa të arrihet numri prej 120 gjethesh pa e shtuar sasinë e ujit. Në të gjitha rastet çaji zihet deri sa të mbeten 3/4 e sasisë së ujit. Prej tij pihen 2 gota; një në mëngjes para buke dhe një në mbrëmje para se të flemë.”

(Visited 297 times, 1 visits today)
Top