Sexta-feira, 27/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

ÇAJI I XHENXHEFILIT – lukthi juaj do t’ju thotë më shumë se falëmenderit

ÇAJI I XHENXHEFILIT – lukthi juaj do t’ju thotë më shumë se falëmenderit

Nëse në kuzhinën tuaj keni xhenxhefil, lukthi juaj do t’ju thotë më shumë se falëmenderit. Ajo përveç se ndikon në disponim dhe zvogëlon stresin, është i njohur edhe si melhem për lukthin dhe zorrët dhe është i njohur edhe si ilaç kundër gripit, të ftohtit, mundimeve, e përmirëson qarkullimin dhe e shton imunitetin.
Nëse pini çaj nga xhenxhefili do ta pastroni organizmin nga shtresat që mblidhen në trupin tuaj.

Përbërja e çajit:
4 gota ujë
2 pjesë nga rrënjët taze të xhenxhefilit (5 cm trashësi)
Shtesa sipas dëshirës: mjaltë dhe një pjesë limon.

Qërojeni rrënjën e xhenxhefilit dhe copëtojeni në disa pjesë të holla. Vendosni në ujin e nxehtë dhe leni në zjarr të ulët rreth 15-20 min. Pastaj kullojeni çajin dhe shtoni mjaltë ose limon sipas dëshirës.

(Visited 394 times, 1 visits today)