Segunda-feira, 27/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Çaji i hithrave

Çaji i hithrave

caj hithi
Si ilaç popullor hithi e ka një histori të gjatë. Është konfirmuar se stimulon punën e organeve të tretjes, mëlçisë, pankreasit, redukton lidhjet në lukth, e rrit sekretimin e lëngjeve nga organizmi, forcon imunitetin, është efikas në rastin e migrenës së fortë, sepse relakson muskujt, ndihmon në largimin e baktereve të këqija nga organizmi.

Përdoret për trajtim të dhimbjeve reumatike, ka efekt antibakterial, antiviral dhe antiinflamator.
Për shkak se është i pasur me kalcium është i mirë për shëndetin e dhëmbëve dhe eshtrave. Çaji i hithrave përdoret për ndërprerje të gjakderdhjes, pastrim të enëve të gjakut, në luftën kundër anemisë, redukton rrezikun nga diabeti dhe niveli i lartë i sheqerit dhe kolesterolit në gjak.
Një lugë me çaj ia qitni ujit të valë, e mbuloni dhe pritni 5-10 minuta, e pastaj e filtroni. Nëse nuk keni probleme serioze shëndetësore e çajin e pini si parandalim, për ta forcuar organizmin, konsumojeni një herë në ditë që të mos e ngacmoni lukthin. Çaji nuk u rekomandohet fëmijëve nën moshën dyvjeçare. Por, nëse jeni duke e shëruar, atëherë doza e rekomanduar është dy deri në më së shumti tre filxhan në ditë.