Sexta-feira, 17/9/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Çaji i blirit

Çaji i blirit

bliri

Çaji i blirit është një nga llojet e çajit i cili është përdorur në trevat tona me shekuj. Eshtë pije me aromë, shije të vëqant dhe cilësi shëruese

Përgatitja:
Lulet e blirit i vjelim në fillim të korrikut dhe i lëmë të terren në një vend të errët. Në një litër ujë të vluar hedhim një grusht çaj bliri dhe e lëmë të vlojë afër 15 min. Pastaj ia shtojmë një gotë ujë të ftohtë për të fituar ngjyrë.

Përfitimet shëndetësore të Lule Blirit
Lule Bliri përmban jo pak përfitime të ndryshme shëndetësore, por më zakonisht përdoret për trajtimin e një ftohtë apo një kollitje, dhe simptoma të lidhura ose Sëmundjet. Bima aromatike ndihmon për të lehtësuar zhbllokimin e fundeve te zena dhe pasazhe të qarta hundës, si dhe të shkeputje te mukusit nga fyti.
Përfitime të tjera shëndetësore të lule blirit janë për reduktimin e stresit në trup, si dhe ka një efekt qetësues të lehte, duke shërbyer për të ndihmuar në uljen e ankthit. Sepse lule bli është gjithashtu një qetësues aromatike, ajo është përdorur ndonjëherë në produkte të ndryshme për kujdesin e lëkurës, të tilla si zbutes ose sapun.

Caj Lule Bliri
Lule Bliri të thata janë përdorur zakonisht për të bërë çaj lule bliri. Lule Bliri i konsumuar në këtë mënyrë vepron si një ilaç djersitës, e cila ndihmon për të rritur sistemin imunitar të trupit për një kohë, duke e bërë atë më efektiv në luftën kundër ftohjet. Lule Bliri përdoret si Caj bimor të kombinuara dhe ndonjëherë me të bimëve të tjera për një ilaç më efektive bimor kundër një numër të Sëmundjesh. Caji i Lule Blirit mund te pihet si caj I nxehtë (me përfitime shëndetësore, natyrisht), por kur përdoret për të trajtuar një të ftohtë ose kollë, është e rekomanduar për të pirë atë 3 herë në ditë.

(Visited 1,327 times, 1 visits today)
Tags:
Top