Segunda-feira, 25/10/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Çaj i gjelbërt – Camellia sinensis foliage dhe depresioni

Çaj i gjelbërt – Camellia sinensis foliage dhe depresioni

Çaj i gjelbërt – Camellia sinensis foliage

Njerëzit kanë përdorur çajin e gjelbërt për të luftuar depresionin për mijëra vjet.
Sipas hulumtimeve, polifenolet që ndodhen në çajin e gjelbërt nxisin furnizimin e trurit me dopamine, një neurotransmetues i lumturis. Këto polifenole të mrekullueshme mjaft të dobishme punojnë gjithashtu për të rritur ndjeshmërinë e insulinës dhe mbajnë një furnizim të qëndrueshëm të glukozës në tru.
Doza ditore : merrni deri katër gota në ditë nga 250 ml në form infuzi dhe do të keni më pak gjasa të ndjeheni në depresion krahasuar me mos pirjen e asnjë gote gjatë ditës.

(Visited 181 times, 1 visits today)
Top