Sexta-feira, 29/5/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Çaj i gjelbër japonez Matcha (maça)

Çaj i gjelbër japonez Matcha (maça)

Çaj i gjelbër japonez Matcha (maça)

Matcha është një lloj i veçantë i çajit të gjelbër pluhur që është prodhuar në Japoni. Çaji i gjelbër Matcha ka 137 herë më shumë antioksidantë sesa çaji i gjelbër i zakonshëm. Një filxhan matcha = 10 filxhanë çaji i gjelbër për sa i përket përmbajtjes ushqyese.
Pse ka rëndësi kjo? Antioksidantët janë agjentët mbrojtës të trupit, të cilët parandalojnë plakjen dhe sëmundjet kronike. E thënë më thjesht, sa më shumë antioksidantë, aq më mirë funksionon trupi në luftën kundër sëmundjeve.

Matcha nxit metabolizmin dhe djeg kaloritë, detoksifikon në mënyrë efektive dhe natyrale, qetëson mendjen dhe relakson trupin, rrit disponimin dhe ndihmon në përqendrim.

Përgatitja:
Shtoni disa pika ujë të ftohtë në pluhurin matcha dhe përzieni me një lugë. Shtoni më shumë ujë të nxehtë. Rregulloni matjen për t’iu përshtatur shijes. Matcha nuk duhet ëmbëlsuar.
E gjeni në BioNatural Shop – Prishtinë!

(Visited 205 times, 1 visits today)
Top