Segunda-feira, 20/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Caga

Caga

caga
Caga është një mjet i fuqishëm kunder stresit si shkatar i pothuajse 90% të të gjitha sëmundjeve. Caga (Lat Inonotus oblikuus) është një kërpudhat parazitare e cila rritet ne trungun e MESHTEKNES (Betula alba) . Ajo rritet në pyje në të gjithë EVROPEN Veriore dhe Lindore, po ashtu edhe ne trojet shqiptare. Për mijëra vjet, Caga është përdorur gjatë gjithë Eurazisë, ku për shkak të provave të saj kurative eshte e njohur si “dhuratë e Perëndisë” dhe . Aziatikët e vjetër kanë aplikuar në mbajtjen e një ekuilibër të shëndetshëm natyror (chi), duke besuar se ajo i jep freski, zgjat jetën dhe rrit imunitetin. Provat e saj kurative jane dokumentuar në listën zyrtare të mjekesoise se vjetër kineze, libri i Ben Cao Shennong Ching, 2300 vjeç. Në këtë pjesë, në sajë të provave të ndryshme dhe gjithëpërfshirëse mjekësore të njohura si “barishte superiore.” Siberian Caga u bë shumë popullor, kur ajo është përmendur në librin “Departamenti i Gaforres” Nobel laureati Alexander Solzhenitsyn. Ai shkruan për shërimin e tij nga kanceri duke perdorur çaji nga kjo bime,pas trajtimit të pasuksesshme nga klinika. Sot per kete bime kryen studime të shumta dhe zbulohen aftesit kurative te CAGA-se.

Hulumtimet moderne ka treguar se Caga është plotë substanca biologjikisht aktive, të vlefshme disa prej të cilave nuk përmban ndonjë bimë tjetër. Në radhët e saj janë komponimet phenolic, melaninës, triterpenoids dhe acidin betulin.

Arma më e fuqishme e këtij kërpudhat është konsideruar acid Èagin, sipas deklaratave të shkencëtarëve rusë normalizon metabolizmin dhe shërimi prek të gjitha organet dhe indet e trupit të njeriut.

Caga është antioksidant i fortë i njohur. Bimë të tilla si chokeberry dhe Goji Berries nuk janë as afër saj në vlerë antioxidant. Ajo zë vendin e parë në listën e antioxidanteve.

Shkencëtarët rusë kanë arritur të bëjnë një krem të Cage për semundje te nyjeve dhe venave. Ata kanë zhvilluar një sistem të microcapsules, e cila lejon përbërësit e kepurdhes chaga lehtë të depërtojnë në lëkurë dhe të veprojnë drejtpërdrejt ne vendin e semurë.
Ky medikament heq dhimbjen, ndalon spazmat e muskujve, stimulon largimin e kripërave dhe toksinave nga nyjet, në mënyrë të konsiderueshme ngadalëson plakjen e tyre dhe shkatërrimin e indeve kërc.

Raportet nga klinikat në Vladivostok tregojn se kurimi i PSORIASIS eshte arritur 100%.

Komponente aktive në cago …
antioxidant
anticancer
anticancer
antivirale
immunostimulating
analgjezik
anti-inflamator