Domingo, 18/8/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Buzeqeshuni pak  -Djaloshi i cili zgjodhi te ishte coban …!?

Buzeqeshuni pak  -Djaloshi i cili zgjodhi te ishte coban …!?

• Buzeqeshuni pak  -Djaloshi i cili zgjodhi te ishte coban …!?

Kishte qene nje djalosh i menqur, mirepo shkolla nuk i shkonte 
fare .
Dinte shume gjera, mirepo shkollen nuk e donte…
Vie koha kur ai kryen shkollen fillore dhe babai pyet djaloshin se a deshiron ta vazhdoje shkollimin ne shkolle te mesme apo deshiron te behet qoban dhe ti ruaj delet. Djaloshi zgjedh te ruaj delet, pra te behet qoban. Nje dite ne fshatin ku jetonte djaloshi shkon nje delegacion sheterore dhe takojne kete djaloshin dhe i thone: ”Ne do ti bejme disa pyetje dhe per cdo pyetje ce ti do japesh pergjigje te gabuar ti do na japesh neve 5 euro, ndersa per cdo pyetje qe ti do na besh neve dhe ne nuk do pergjigjemi sakte, ne do te japim 100 euro…

Tani ata i bejne nje pyetje djaloshit: ”Kush eshte kryetare i Malejzise ?
Djaloshi pergjigjet duke thene se nuk e di dhe ua jep 5 euro. Tani djaloshi u shtron atyre nje pyetje: ”Qka eshte nje gje e cila ngjitet perpjete rrepires me 2 kembe, ndersa kthehet poshte me 3 kembe. Ata mbesin te hutuar dhe thone se nuk kane pergjigje, pastaj ia japin djaloshit 100 euro. Tani nga kurreshtja e pyesin djaloshin se cka eshte ajo per te cilen na bere pyetje, pra na trego.
Djaloshi pergjigjet duke u buzeqeshur, :
”Jo as une nuk e di, ja merrni 5 euro”

* Pra cdo kush ka rriskun e tij dhe nuk eshte cdonjeri per shkolle, dhe jo cdo here dituria eshte fitimtare, ne disa raste shkathtesia dhe pervoja e ben te veten.

Pershtati: Mjeku Musliman

(Visited 482 times, 1 visits today)
Top