Sábado, 24/8/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Bronhiti dhe menyrat per sherim

Bronhiti dhe menyrat per sherim

Bronhiti shkaktohet si rezultat i veprimit te te ftohtit mbi mbulesat mukoze te rrugeve te frymemarrjes te siperme. Paraqitet me rrufe, djegie te hundes, fytit, dhimbje fyti, kolle e thate, ngjirje te zerit, ngritje e lehte e temperatures, dhimbje muskujsh, ulje oreksi etj.
Ja disa mjekime qe mund t’i beni ne shtepi;
– 1 kg bajame therrmohen dhe perzihen me 1 kg mjalte. Ne cdo vakt, konsumohet nga nje luge gjelle.
– Nje dore hithra (dege, flete, kercell, rrenje) zihen ne 1 liter uje per 20-25 minuta. Kullohet dhe nga ky leng, i jepet te semurit 5-6 filxhane ne dite te perziere me mjalte.
– Nje luge sherebele te thate te grimcuar, hidhet ne nje gote me uje, vlohet per5-7 minuta. Kullohet dhe pihet 3 here nga nje gote uje para buke e embelsuar me mjalte sipas deshires.

(Visited 254 times, 1 visits today)
Top