Quarta-feira’, 19/2/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Botoksi, helmi me vdekjeprures ne bote! Ja receta më e njohur natyrale që e zëvendëson

Botoksi, helmi me vdekjeprures ne bote! Ja receta më e njohur natyrale që e zëvendëson

Botoksi është një procedurë që përdor toksin botulinik dhe e fut atë në fytyrë ose vetëm ne disa pjesë të fytyrës. Ky toksin mund të depërtojë në tru dhe të shkaktojë shumë çështje si çrregullimet neurologjike dhe dëmtimin e sistemit nervor qendror. Botoksi përdor toksin botulinik A që është një neurotoksin që ka të bëjë me të njëjtën familje si botulizmi që mund të shkaktojë helmime fatale me ushqime.

Ashpërsia e toksinës mund të matet me diçka që quhet “dozë vdekjeprurëse mesatare” dhe kjo toksinë mund të jetë shumë e rrezikshme kur injektohet, thithet ose preket dhe mund të shkaktojë dështim respirator ose paralizë.

Toksinat e botulinumit mund të gjenden edhe në tokë, në pluhur dhe në ushqime të kontaminuara dhe kur përdoren synojne muskujt që rrethojnë atë zonë. Përdoret kryesisht për qëllime estetike, por përdoret gjithashtu edhe për qëllime mjekësore. Pavarësisht nga qëllimi kjo substancë duhet të përdoret nga një profesionist mjekësor dhe i gjithë procesi duhet të monitorohet.

Qendra e kontrollit të sëmundjes e ka klasifikuar këtë substancë në kategorinë A të një përbërësi që përbën rrezikun më të lartë dhe është një lloj arme biologjike. Fuqia e kësaj substance është shumë më e madhe se VX, e cila është gazi nervor më toksik që ka ekzistuar ndonjëherë.

Mundohuni të shmangni procedurën botoks sa më shumë që mundeni, në mënyrë që të mos merrni efekte anësore të këqija. Në vend të kësaj, kthehuni te ky ilaç më natyral që do t’ju ndihmojë të ulni dukshmërinë e rrudhave dhe linjave të lëkurës.

Pastrim fytyres kundër rrudhave është më i mirë se Botoksi.

Përbërësit:

1 lugë gjelle sode buke
1 pikë vaj esencial karafili
½ lugë gjelle mjaltë manuka
1 pikë vaj esencial me temjan
1 pikë vaj esencial barbaroze

Metoda:

-Perzieni soden e bukes me mjaltin për të krijuar një paste dhe shtoni 3 pika vaji esencial.
– Vendosni një copë rrobe të ngrohtë në fytyrë për të hapur poret dhe hiqni atë.
-Aplikoni kete perzierje duke e ferkuar butesisht atë dhe lereni te veproje për 5-10 minuta.

Burimi:/://www.secretlyhealthy.com/
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

(Visited 368 times, 1 visits today)
Top