Quinta-feira, 28/10/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Boronica e kuqe (Vaccinium microcarpum)

Boronica e kuqe (Vaccinium microcarpum)
Boronica e kuqe
Vaccinium microcarpum
Përmbajtja
Boronica e kuqe përmbanë: Vitamin C, CA, Fibra ,Mg, Cu ,K.
Ato gjithashtu përmbajnë sasi të mëdha të kuercetinit, i cili mund të zvogëlojë gjasat e shfaqjes dhe seriozitetin e alergjive.
Boronicat përmbajnë minerale siç janë hekuri, magnezi, mangani dhe kaliumi.Përfitimet nga boronica e kuqe
Për një referim më të lehtë lista e shumë të mirave shëndetësore të boronicës së kuqe perfshinë:
Përmiresim të të pamurit
pastrim të arterieve
më shumë antioksidues për mbrojte ndaj semundjeve
forcim të enëve të gjakut
shtim të memories
ndalim të infeksioneve të traktit urinar
kthim mbrapsht të rënieve të aftësive mendore dhe fizike të lidhura me moshën
ndihmim në kontrollim të peshës trupore

Çaj nga boronica e kuqe
Në gjysmë litër ujë zieni 30 gramë fruta të thata të boronicës së kuqe. Shtoni një lugë mjaltë dhe tre herë brenda ditës konsumojeni nga një gotë pas ushqimit.Gjithashtu mund ti hani çdo mengjes nga 4-5 fruta në të esëll.

Të ruhet në një vend të errët dhe të freskët.

(Visited 304 times, 1 visits today)
Tags:
Top