Segunda-feira, 25/1/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Borage (Borago officinalis L.) njohur diku si “lule-ylli”

Borage (Borago officinalis L.) njohur diku si “lule-ylli”

Borage (Borago officinalis L.)
njohur diku si “lule-ylli”, për shkak të formës se petales se saj blu-vjollcë. Vjen nga Mesdheu nga ku ajo u përhap në të gjithë botën. Sot është rritur më së shumti në Britani të Madhe, Zelanden e Re, Poloni, Holande dhe Kanada, duke mbuluar mbi 95% të prodhimit botëror. Kultivimi i planifikuar i kësaj bime filloi nëpër vitet 1970 për shkak të rritjes së njohurive shkencore të vlerës së saj të veçantë ushqyese. Borage nuk është rritur vetëm për shkak të efekteve të saj të dobishme në trupin tonë, por edhe si një bimë e preferuar në kuzhinë,shkaku i aromës dhe shijes paksa të kujton ne qepë apo ne tranguj. Janë zgjedhur gjethet dhe lulet, disa prej të cilave janë të thata ose të freskëta, ku mund të bëhet çaj. Vaji nuk është i përshtatshëm për trajtim termik, por me siguri do të jetë një shtesë e madhe për ushqimet e juaja te ftohta dhe kozmetikës natyrore.
Vaji farës borage është një nga produktet e pakta komerciale në dispozicion me një acid γ-linolenic te lartë yndyrore (GLA). Ajo përmban game prej 16-27%, që është grupi më i ngjashëm i vajit te aguliçes prej (8-13%), fares se zezë te ribizles (8-20%) ose vaji ikërpit (1-4%). Me pak fjalë, ky acid yndyror rikthen ekuilibrin mes ndërmjetësuesve te lipideve (të dërguarin) inflamacioneve pro-inflamatore dhe anti-inflamatorve. Borage eshte e perqendruar me acidet yndyrore sheruese mesatarisht dy her me shume se vaji i aguliçes. Dhe sigurisht, çmimi është më i lartë, por për fat jo i dyfishtë. Dikur ka kushtuar sa ari i kulluar, dhe sot çmimi i saj ka arritur një nivel të pranueshëm për çdo buxhet. Borage, ose , bimë luftëtare e bukur që është mbjellë ende në kopshte, veçanërisht në Dalmaci.Borage është e pasur me omega-3 dhe omega-6 acide yndyrore që trupi nuk mund ti sintetizojë, kështu që eshte e domosdoshme ti mer ato.Fale përmbajtjes të lartë të acidit linolenik vaji mund të prishet dhe duhet të ruhet në një vend të ftohtë, dhe të errët.
Fakte interesante: Në rajonin tonë e kane sjellë arabët. Sipas historisë romake, Dioskuridi e përdorur Boragen per ngushëllim te zemrës dhe largimin e pikëllimit.
Bilanci per mengjes – ju mund ta filloni ditën tuaj të mirë me.
Rreth 200ml jogurt soje,
1 lugë gjelle vaj borage,
1 lugë gjelle vaj arre,
1 lugë gjelle fara Chia,
1 lugë gjelle fara liri,
1 lugë gjelle fara kërpi te bluara,
1 lugë gjelle pluhur maca
2-3 hurma te copëtuara ½ grushtit te madh arra te coptuara ose bajame.
Përzieji të gjithë përbërësit në një tas të madh dhe, nëse dëshironi, shtoni fruta të freskëta.

(Visited 195 times, 1 visits today)
Top