Domingo, 19/1/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Bishtat e qershive

Bishtat e qershive

Bishtat e qershive
Vlera mjekesore kane bishtat e qershise dhe lekura e pemes. Bishtat e qershise jane diuretike, antiseptike( luftojne bakteret, dhe ulin temperaturen. Bishtat e qershise (10gr) vlohen ne uje dhe pihen ne forme çaji . Ky çaj perdoret per guret ne veshka, mbajtjen e urines dhe edemat. Ndersa lekura vlohet ne uje dhe lengu i perftuar eshte shume i mire ne te perdoret ne rastet e temperatures se larte. Qershite bejne te mundur uljen e kolesterolit ne trup. Madje ndryshe nga shume fruta te tjera, per perdoruesit e qershive vjen edhe nje lajm i mire nga mjekesia popullore. Pasi ata mund te hane sasi te medha qershie dhe te mos shendoshen, perkundrazi ky frut ben te mundur renien nga pesha si dhe kontrollon nivelin e yndyrave ne gjak. Per te rregulluar nivelin e kolesterolit ne organizem merren 10-15 kokrra qershi ne 200 ml. uje (duke shtuar 6 grame acid borik per plaget). Lengu qe del nga kjo perzierja perdoret edhe per te rene nga pesha. Nderkohe qe per ata qe kane shume yndyra ne gjak merren 30-40gr gjethe dhe levore degesh te njoma nga pema e qershise, zihen me nje liter uje dhe ziejne per 10-15 minuta dhe cdo darke duhet pire nje gote nga ky leng, por te jete i vaket.

(Visited 201 times, 1 visits today)
Top