Domingo, 20/9/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Bima mjekësore -EHINACEA-(Ehinacea purpureae)

Bima mjekësore -EHINACEA-(Ehinacea purpureae)

Bima mjekësore -EHINACEA-(Ehinacea purpureae)

DOBITË: Forcon sistemin imunitarë. Shëron infeksionet e rrugëve të sipërme të frymëmarrjes. Përmban sasi të larta të vitaminës C. Efektive gjatë periudhave të gripit dhe ftohjes, efektive ndaj infeksioneve të psoriasës, ekzemës dhe sëmundjeve tjera të lëkurës. Përdoret në trajtimin e akneve, parandalon kancerin, parandalon përhapjen e mikroorganizmave në inde dhe mbron sistemin limfatik. Duke rritur numrin e qelizave të bardha të gjakut ndihmonë në shkatërrimin e bakterieve dhe viruseve.

PËRGATITJA DHE PËRDORIMI: 1 lugë e mesme (2-3 gr) ose 1-2 lule të thara hidhet në një enë ku i shtohet 1 gotë 200ml ujë të vluar, ena mbyllet me kapak dhe lihet të qëndrojë 10-15 minuta, pastaj kullohet dhe mund të pihen 2-3 gota të tilla gjatë ditës para ose pas buke. Përdorimi nga jashtë bëhet në formë kompresi me ujin e përgatitur si çaj ose si llapë duke e lënë të zihet një sasi e bimës së tharë në pak ujë, (Një lugë gjelle në gjysëm gote çaji) dhe lihet të vlojë 1-3 minuta në temperaturë të ulët, dhe bima e mbetur lyhet mbi pjesët e sëmura të lëkurës, mbulohet me ndonjë leckë të pastër dhe mbahet së paku 2 orë.

KUNDËREFEKTET: Nuk duhet të përdoret më shumë sedoza e rekomanduar. Nëse përdoret rregullisht, nuk duhet të përdoret më gjatë se 6 javë dhe pas 6 jave duhet të bëhet një ndërprerje 1 ose 2 javëshe.

(Visited 57 times, 1 visits today)
Top