Sexta-feira, 21/6/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Bima magjike që ndihmon në funksionin e trurit, të tiroides dhe të muskujveBima magjike që ndihmon në funksionin e trurit, të tiroides dhe të muskujve

Perfitimet e Ashwagandha-s per trurin, tiroiden dhe muskujt!

Ashwagandha është një barishte adaptogenike popullore në mjekësinë ayurvedike dhe është përdorur për më shumë se 2.500 vjet.Është e çmuar për vetite e saj neuroprotetike, anti-ankth, antidepresante dhe anti-inflamatore, të cilat janë vetëm disa nga përfitimet e shumta të ashwagandha-s.

Ashtu si të gjitha bimët adaptogenike, ashwagandha, ndihmon trupin për të mbajtur homeostazën, edhe në momentet e stresit emocional ose fizik. Kjo barishte e fuqishme ka treguar rezultate të pabesueshme për uljen e niveleve të kortizolit dhe balancimin e hormoneve tiroide. Plus, është përdorur për çrregullime të humorit dhe për parandalimin e sëmundjeve degjeneruese.

1.Permireson funksionin e tiroides

Ashwagandha mund të ndihmojë njerëzit me probleme joaktive dhe tepër aktive të tiroides. Ashwagandha është treguar të mbështesë një tiroide të ngadaltë për njerëzit e diagnostikuar me sëmundjen e Hashimotos dhe është treguar të përmirësojë shëndetin e atyre me një tiroide tepër aktive, ose sëmundjen e ‘Grave’.

Për miliona njerëz që janë duke luftuar me probleme te tiroides, shumë prej të cilëve as nuk e dinë, ashwagandha mund të shërbejë si zgjidhje per to.

2. Largon lodhjen e veshkave

Hulumtimet tregojnë se ashwagandha mund të jetë e dobishme në mbështetjen e funksionit të veshkave dhe që ju ndihmon për të kapërcyer lodhjen e veshkave.Veshkat tuaja janë gjëndra endokrine që janë përgjegjëse për lirimin e hormoneve, veçanërisht kortizolit dhe adrenalines, si përgjigje ndaj stresit.Nëse veshkat tuaja janë mbingarkuar për shkak të mbipopullimit të stresit emocional, fizik apo mendor, kjo mund të çojë në një gjendje të referuar si lodhje veshkave. Kur veshkave tuaja të lodhen, kjo gjithashtu mund të pengojë hormonet e tjera në trupin tuaj, duke përfshirë progesteronin, që mund të shkaktojë shterpësi dhe nivele më të ulëta të DHEA, një hormon që lidhet me jetëgjatësinë dhe mbajtjen e një trupi të fortë.

3. Lufton stresin dhe ankthin

Një nga përfitimet më të njohura të ashwagandhas është aftësia e tij për të punuar si një ilaç natyral për ankthin. Në një studim të vitit 2009 të publikuar në PLOS One, ashwagandha u tregua të jetë e krahasueshme me lorazepam dhe imipramine, pa efekte anësore.
Një përfitim i madh i ashwagandhas është se nuk jep efekte anesore te padeshirueshme, në krahasim me medikamentet kundër depresionit dhe anti-ankthit që mund të shkaktojnë përgjumje, pagjumësi, humbje të dëshirës seksuale dhe rritje të oreksit, ndër efektet e tjera anësore.

4. Përmirëson depresionin

Kjo bime eshte e dobishme për njerëzit që përjetojnë shenja të depresionit. Ashwagandha përmirëson rezistencën tonë ndaj stresit dhe studimet tregojnë se kjo përmirëson cilësinë e vetëvlerësimit të jetës së njerëzve. Ndërsa stresi është një shkak i njohur i depresionit, ashtu si dhe çekuilibrat hormonalë, ashwagandha potencialisht mund të funksionojë si një ilaç natyral për depresionin.

5. Balancon nivelet e sheqerit në gjak

Ashwagandha është vlerësuar për efektet e saj anti-diabetike, të cilat janë të mundshme për shkak të prezencës së komponimeve fenolike, duke përfshirë flavonoidet. Hulumtimet tregojnë se flavonoidet posedojnë aktivitete hipoglicemike.Sipas nje studimi ekstrakti i ashwagandha-s mund të jetë i dobishëm në përmirësimin e ndjeshmërisë së insulinës dhe reduktimin e shënuesve inflamatorë tek njerëzit.

/©10gjera.com
përktheu j.memeli/

(Visited 141 times, 1 visits today)
Top