Domingo, 26/6/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Besojeni ose jo

Besojeni ose jo

bananja

Besojeni ose jo, bananja është më efektive se medikamentet për zgjidhjen e disa problemeve të caktuara shëndetësore.

Studimet e fundit kanë zbuluar se bananet rregullojnë ciklin menstrual dhe rritin forcën e trupit.

Duke qenë se ka përmbajtje të lartë fibrash bananja ofron mbrojtje të fortë ndaj sëmundjeve të ndryshme.

E lartë në aminoacide, ju ndihmon të largoni stresin dhe të jeni më të lumtur.

Magnezi dhe kalciumi që përmban ky frut janë efektivë kundër depresionit.

E pasur me hekur i cili ndihmon në rritjen e nivelit të hemoglobinës duke trajtuar aneminë.

Bananet janë të mira për gratë shtatzëna, ndihmojnë në mbajtjen e ekuilibrit të nivelit të gjakut.

Bananja rregullon prodhimin e acideve të stomakut.

Ky frut krijon një shtresë të veçantë në stomak dhe zvogëlon shanset për t’u prekur nga ulçera.

Një banane në mëngjes parandalon kapsllëkun.

Hani 1 banane në ditë për të përmirësuar kujtesën dhe për të rregulluar hormonet.

(Visited 279 times, 1 visits today)