Segunda-feira, 29/5/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Belgjika refuzon ofertën për shkatërrimin e armëve kimike

Belgjika refuzon ofertën për shkatërrimin e armëve kimike

belgjika

Belgjika përjashtoi mundësinë për të shkatërruar armët kimike të Sirisë, duke deklaruar se shkatërrimi i tyre duhet të bëhet në vetë territorin e Sirisë.

Ministri i Brendshëm belg Pieter de Crem tha për Associated Press se “lëvizja e këtyre armëve është në vetvete një detyrë shumë e vështirë,” dhe nxorri Belgjikën jashtë listës së destinacioneve të mundshme.

Pasi Shqipëria refuzoi ofertën si pasojë e protestave masive në vend, Belgjika është konsideruar si një kandidat i mundshëm. Belgjika ka një përvojë të shkatërrimit të arsenaleve kimike që datonin nga Lufta e Parë Botërore. /mesazhi/