Sábado, 15/8/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Bej gargare me këtë vaj çdo mëngjes dhe do shihni sa komplimenta do të merrni për buzëqeshjen tuaj!

Bej gargare me këtë vaj çdo mëngjes dhe do shihni sa komplimenta do të merrni për buzëqeshjen tuaj!

Hidhni vajin (zakonisht përdoren vaji i kokosit,i lulediellit ose vaj susami) në gojën tuaj në stomak bosh për 20 minuta. Pastaj pështyjeni dhe pastroni dhëmbët.Kjo menyre nxjerr toksinat nga trupi juaj, kryesisht për të përmirësuar shëndetin oral, por edhe për të përmirësuar shëndetin tuaj të përgjithshëm.
Përveç aftësisë për të zbardhur dhëmbët, për të freskuar frymën dhe për të vrarë bakteret që kalojnë nëpër mishrat dhe fytin, ka disa përfitime shumë të rëndësishme shëndetësore.

1. Zbardh dhembet
Vaji përmban antibiotikë natyrore dhe perberes antivirale që shkëlqejnë dhe pastrojnë dhëmbët. Ata i mbajnë ata të bukur dhe të bardhë.

2. Rrit energjine
Duke përdorur vajin për të hequr toksinat, mban stresin larg sistemit imunitar. Zvogëlon sasinë e punës që trupi ynë duhet të bëjë për të funksionuar. Si rezultat, kjo na ben të ndihemi të gjallë dhe energjik.

3. Detoksifikon trupin
Është e pashmangshme, mikrobet gjithmonë e bëjnë rrugën e tyre në trupin tonë. Ata shkaktojnë inflamacion dhe mund të çojnë në sëmundje.Prandaj nepermjet vajit beni ne detoksifikim te trupit tuaj.

4. Redukton dhimbjen e kokes
Stresi toksik në trup mund të sjellë dhimbje koke dhe migrene. Është mënyra e trupit tuaj për të kërkuar kohë për t’u rikuperuar. Duke hequr bakteret nga trupi përmes vajit, dhimbjet e kokës mund të shmangen.

5. Mban lëkurën të pastër
Duke hequr toksinat nga trupi do të thotë që lëkura ka një shans të shkëlqejë. Nëse keni ndonjë lloj skuqjeje ose probleme të lëkurës, do t’i shihni qartë se ato do te zhduken gradualisht sapo të filloni te perdorni vajin. Përfundimisht, ajo do ta pastrojë plotësisht dhe do t’ju japë lëkurën tuaj të përsosur.

Burimi: /relieved.co/
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

(Visited 142 times, 1 visits today)
Top