Terça-feira, 24/11/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Befasuese! Ja mosha kur femrave u dalin pucra në fytyrë

Befasuese! Ja mosha kur femrave u dalin pucra në fytyrë

Ne shpesh mendojmë për aknet vetëm si një nënprodukt i pubertetit, i ngjashëm me krismat e këqija dhe vendimet romantike të ngarkuara me hormon. Por e vërteta është se , gjithnjë e më shumë femra të rritura po luftojnë me aknet, të cilat madje ato kurrë nuk i kishin përjetuar as si adoleshentë. Në fakt, një studim zbuloi se 50 % e grave nga 20 deri në 29 vjeç dhe 35 % e grave mes 30-39 vjeç raportuan se kishin aknet.

“Pacientet femra të rritura me puçrra fytyre janë deri tani nga lloji më i shpeshtë i pacientit që më vjen në zyrë”, thotë Joshua Zeichner, M.D. dhe drejtor i hulumtimeve kozmetike dhe klinike në dermatologji në Spitalin Mount Sinai në New York City. Në këtë mënyrë , këta pacientë i përkasin njërës nga këto tre kategori, thotë ai. Ka puçrra të vazhdueshme, e cila është puçrra që filloi në adoleshencë dhe ka vazhduar në moshë madhore pa ndërprerje; ka akne që shfaqen tek të rriturit të cilët kurrë nuk përjetuan çrregullime aknesh si adoleshentë; dhe ka puçrra të përsëritura që zhvillohen së pari në adoleshencë, largohen, pastaj rishfaqen tek femrat në moshë të rritur, zakonisht pas moshës 25vjec. Shumica e këtyre pacientëve janë midis moshave 25 dhe 35, por ka një grup të dytë të grave në fund të dyzetat që përjetojnë akne në periudhën para menopauzës, thotë ai.

Megjithatë, Zeichner thotë se përcaktimi i shkakut ka qenë sfidues. Shumica e pacienteve femra kanë puçrra fytyre në pjesën e poshtme të fytyrës, në nofullës dhe qafë, duke treguar se shkaku është hormonal, thotë Zeichner. Ky shpjegim i pabarazisë hormonale ose luhatje përputhet me faktin se puçrra e të rriturve është statistikisht më e zakonshme tek gratë sesa tek meshkujt, sipas një raporti të vitit 2017. Siç mund ta keni supozuar, shumica e këtyre grave gjithashtu raportojnë të shohin përkeqësimin e akneve para periodave të tyre, duke mbështetur më tej idenë se shkaku është hormonal.

Zeichner gjithashtu spekulon se faktorët kontribues mund të jenë gratë që kanë ndalur së piri pilulat kontraceptive , stresi dhe / ose ndryshime në dietë siç janë konsumimi i një sasi të madhe të sheqerit ose qumështit të lopës.

Këtu ka gjithçka që ju duhet të dini për aknet në moshë të rritur:
Trajtimi për puçrrat e të rriturve është shumë e ngjashme me atë që do të bënit për aknet si adoleshente. Zeichner rekomandon produkte me acid salicilik, si Aveeno Clear Complexion Foaming Facial Cleanser ose peroksid benzoyl, si Neutrogena Rapid Clear Acne Daily Leave-On. Acidi salicilik është një beta hidroksid acid që ndihmon në heqjen e tepërt të vajit dhe shtresohet qelizat e vdekura nga sipërfaqja e lëkurës, ndërsa peroksidi benzoil vret bakteret që shkaktojnë puçrra fytyre. (Vetëm FYI: peroksid benzoili mund të zbardhi rrobat, prandaj kujdes të përdorni peshqir të bardhë!)

Nëse puçrra është e vazhdueshme ose e madhe, Zeichner thotë se është e rëndësishme që të konsultoheni me dermatologun tuaj në mënyrë që ai tju jap receta të përshtatura për nevojat tuaja. Dermatologu juaj mund të përshkruajë medikamente aktuale si Epiduo Forte ose ilaçe nga goja si trajtimi hormonal Spironolactone, thotë Zeichner.
Burimi : womenshealthmag // m.c., www.gatuajshendetshem.com ©

(Visited 93 times, 1 visits today)
Top