Sexta-feira, 21/6/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

BARI I BLETËS (Melissa officinalis)BARI I BLETËS (Melissa officinalis)

-Është bimë mjekësore shumë vjeqare, rritet deri në 80cm. Mblidhen fletët dhe lulet për efekte të mira.
Caji nga gjethet e barit te bletës përgatitet në këtë mënyrë: Një lugë gjethe te barit të bletës refuz 2 gr përvelohet me 2 dl ujë, përgatitet infuzjon. Ky caj është i mirë kundër dhembjes se kokës, nervave, neurozës, barkqitjes, zbut gërqet dhe problemet ezemrës, te lukthit dhe të dhëmbëve ndikon mirë kundër sëmundjeve të mushkërive, pagjakësisë, pastron gjakun, këndell; shëron zhurmën e veshëve, krijon disponim të këndshëm, forcon organizmin, sidomos u preferohet grave shtatëzëna dhe fëmijëve të vegjël nga një gotë e vogël qaj kur iu dhemb barku. Thënje e vjetër për bimën “Nëse shtatëzëna pin këtë qaj do te këte dobi të madhe, nuk do te lind fëmijë të shëmtuar, siq ndodh me preparate kimike që konsumohen në përditëshmëri pa kontroll”.

(Visited 57 times, 1 visits today)
Top