Quinta-feira, 18/8/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

BARI ETHEVE

BARI ETHEVE

bari i etheve
Centaurium umbellatum Gilib. (BARI ETHEVE)

Bime nje ose dy vjeqare e gjate 30 deri 40 cm.I perket fam Gemtianaceae.Kercelli katerkendor, ne maje i degerzuar ku perfundon me nje lulese te bukur ngjyre trendafili ose purpurt rralle here e bardhe.
Rritet ne livadhe dhe ograja e rrenz maleve.Lulezon nga maji deri ne fund te gushtit.
Bima ka shije shume te hidhur dhe nuk eshte helmuese.Kercelli permban ma se shumti materje te hidhura.
Grumbullohet ne kohen e lulezimit te plote dhe thahet nen hije ku ka rrymim te ajrit.
Permban heterozide te hidhura: g e n c i o p k r o z i d ,eriturozid etj.permban edhe 1%alkaloidin gencianin.
Perdoret ne forme caji nje luge supe pervlohet me nje liter uje lihet mbuluar 15 minuta dhe pihet para buke nga nje filxhan i vogel.
Bari etheve hap oreksin,rregullon problemet ne tretjen e ushqimit,sheron ethet dhe anemine.

(Visited 992 times, 1 visits today)