Domingo, 28/2/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

AZOTEMIA

AZOTEMIA

AZOTEMIA

Eshte nje bllokim i menjehershem apo gradual i daljes jashte te urines. Shkakton helmimin e gjakut dhe si rrjedhoje helmohet i gjithe organizmi. Shkaqet e bllokimit te urines jane te shumta: pakesim i gjakut qe shkaktone ne veshka tramua, nefritet, helmimet, tumoret, hipertrofia e prostates, guri ne veshka. Shenjat e kesaj jane veshtiresi ne frymemarrje, rrahjet e zemres, buze te mavijosura, pagjumesi, crregullime te pamjes, te vjella, diare, fryma mban ere te keqe (si amoniak), tkurrje muskujsh, gjendje kome.

Ja disa Bime qe perdoren per kurim:

1-) Merrni 20 luge gjelle me bime te perbera nga 5 luge me gjethe gorice, gjethe delli e kolmuthi dhe 15 luge gjethe me hisell. Hidheni ne 3 litra uje te porsavoluar. Ena lihet e mbuluar deri sa te vaket, pastaj kullohet dhe embelsohet me sheqer. Pihet 1 filxhan 6 her ne dite, derisa te mbarohet.

2-) 24 luge gjelle me njemijefleteshi i hidhni ne 3 litra vere dhe zihet per 5-10 minuta. Ena lihet ne qetesi per 20-30 minuta, pastaj kullohet. Pihet 1 filxhane 3 here ne dite per 3 jave rresht.

3-) Kemashemi me qime. Kjo bime teper e efektshme ne azotemi, ka dhene rezultate te mira. Valojme 1 liter uje. Ne momentin e valimit hidhni 100 gr bime te fresket nga keshamemi me qime, dhe e leme te valoje 20-30 minuta. Gjate dites pihen 2 filxhana kafeje me caj.

(Visited 288 times, 1 visits today)
Top