Domingo, 31/5/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Avokado, fruti me i shendetshëm qe duhet konsumuar

Avokado, fruti me i shendetshëm qe duhet konsumuar

Avokado ngadalëson procesin e plakjes, ul kolesterolin dhe mban zemrën në mënyrë të shëndetshme.

Ky frut i mrekullueshëm gjithashtu parandalon alzaimerin, ndihmon shërimin e depresioneve, ka fuqi anti-grip dhe është i shkëlqyer për flokët e thatë.

Avokadot janë plot me magnez dhe kalium, ku të dy shërbejnë për të balancuar tensionin e gjakut.

Yndyrnat e mira të avokados ndihmojnë organizmin të përthithë më mirë karotenoidet dhe të tresë yndyrnat e këqija.

Një avokado mund të jetë një hidratues i shkëlqyer, pasi kuron djegiet duke parandaluar irritimin e lëkurës, si dhe ngadalëson dhe eliminon rrudhat.

(Visited 58 times, 1 visits today)
Top