Sábado, 23/2/2019 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame
No Data

Mjeksia Islame

Mburoja e muslimanit

 • Çfarë është hasedi?
  Çfarë është hasedi?

    Çfarë është hasedi? Hasedi-Zilia: Dëshira që ai tjetri mos të ketë një mirësi apo begati që i`a ka dhuruar Allahu i Lartësuar.Dijetari ynë islam Ibën Tejmije Allahu e mëshiroftë thotë: “Hasedi është një sëmundje psikike shpirtërore,një sëmundje dominante që s`mund të shpëtojë prej saj veçse një pjesë e vogël e njerëzve.Nuk ka trup pa…

 • Shërohu nga syri i keq dhe hasedi
  Shërohu nga syri i keq dhe hasedi

  Duhet të jesh i bindur se shërimi yt është vetëm në dorën e Allahut. Allahu nuk ka zbritur ndonjë sëmundje përveçse ka zbritur edhe shërimin e saj. Së pari duhet të jesh me abdes dhe i kthyer nga Kibla. Pastaj e hap Mus’hafin, suren Fatiha e lexon shtatë herë,frynë në ujë (zemzem nëse ke) pastaj…

 • Duaja qe te ruan Zoti nga cdo gje e keqe
  Duaja qe te ruan Zoti nga cdo gje e keqe

  Duaja qe te ruan Zoti nga cdo gje e keqe E'udhu bi kelimatil-lahit-tammati min sherri ma halaka. (tre herë në mbrëmje... eshte mire dhe te perseritet shpesh kur hyn ne nje vend te huaj, apo kur ulesh ne ndonje shtepi apo vend tjeter) (Kërkoj mbrojtje me fjalët e përsosura të All-llahut nga sherri (e keqja)…

Rukje

Shendeti

Sallatat dhe supat për humbjen e peshës
Sallatat dhe supat për humbjen e peshës

 Shujtat ku mbizotërojnë sallatat dhe supat janë aleati më i mirë për humbje në peshë, sidomos pas dimrit.Ushqimet e tilla përmbajnë lëngje, vitamina, minerale, që janë të nevojshme për shëndet dhe pamje të bukur. Përgatitni supat në bazë të perimeve, peshkut dhe mishit me pak kalori. Evitoni shtimin e tepërt të yndyrës, të ajkës etj.…

Read more

Sëmundjet

 • Trajtim natyral për shërimin e kancerit lokal
  Trajtim natyral për shërimin e kancerit lokal

  Për shërimin e kancerit lokal: Vendi i sëmundjes lyhet me vaj të kokrrës së zezë tri herë në ditë dhe pas ushqimit merret lëngu i karotës i përzier me një lugë të kokrrës së zezë të ndrydhur në afat prej tre muajsh. Këshillë ,mbani kontaktet me mjekun tuaj personal. Profeti Muhamed (a.s.) gjithmonë i ka këshilluar…

 • Një recetë popullorë për astmë, bronkit, kollë dhe mushkëri
  Një recetë popullorë për astmë, bronkit, kollë dhe mushkëri

  Alergjia, infeksionet dhe pirja e duhanit janë faktorët kryesorë që shkaktojnë sëmundjet e mushkërive apo çrregullime të ndryshme. Nëse keni probleme të mushkërive, veçanërisht ato bronkiale ose astma kardiake, rekomandojmë ilaç popullor tradicional si më poshtë. Përbërësit: 1/2 kg qepë të kuqe 1/2 kg sheqer ngjyrë kafe 2 limonë të mesëm 6 gota me ujë…

 • Ilaçi i dhembjeve të gjirit
  Ilaçi i dhembjeve të gjirit

  Ilaçi për dhembjet e gjijve ndryshon në varësi të faktorëve që i shkaktojnë ato dhembje, dhe këto sillen si më poshtë: – Duhet t’i sqarohet gruas që ankohet për dhimbje gjiri se kjo është diçka e përhapur dhe kap shumicën e grave dhe zakonisht nuk përbën asnjë rrezik për to. – Rënia në peshë dhe…