Thursday, 13/12/2018 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Mjeksia Islame

Mburoja e muslimanit

 • Thuaje këtë lutje çdo ditë
  Thuaje këtë lutje çdo ditë

  اللَّهُمَّ أَنْتَ رَبِّي لا إِلَهَ إِلا أَنْتَ خَلَقْتَنِي وَأَنَا عَبْدُكَ وَأَنَا عَلَى عَهْدِكَ وَوَعْدِكَ مَا اسْتَطَعْتُ أَعُوذُ بِكَ مِنْ شَرِّ مَا صَنَعْتُ أَبُوءُ لَكَ بِنِعْمَتِكَ‏‎ ‎عَلَيَّ وَأَبُوءُ بِذَنْبِي فَاغْفِرْ لِي فَإِنَّهُ لا يَغْفِرُ ‏الذُّنُوبَ إِلا أَنْتَ All-llahume ente Rabbi la Ilahe il-la ente halakteni ve ene ‎ّabduke ve ene ‎ّala ‎ّahdike ve vaّdike mestetaّtu eّudhu…

 • Shenjat prej të cilave njihet sihërbazi (magjistari)
  Shenjat prej të cilave njihet sihërbazi (magjistari)

  Nëse hasë në ndonjë nga shenjat të cilat do t'i cekim në vijim, duhet të dini se ai person është sihërbaz (magjistarë), pa dyshim. Mjafton vetëm një shenjë e vetme nga këto që do të përmendim më poshtë, e që të dihet se ai person është sihërbaz (magjistarë). Shenjat e sihërbazëve (magjistarëve) janë: 1. Pyetë…

 • Me këto dy ilaçe pothuajse e pamundur që mos të ndërpritet rënia e flokëve
  Me këto dy ilaçe pothuajse e pamundur që mos të ndërpritet rënia e flokëve

  Për ndërprerjen e rënies së flokëve: Duhet ta lyesh lëkurën e kokës me limon duke përfshirë gjithë kokën.Dhe në atë gjendje duhet të qëndrosh 15 minuta.Pastaj laje kokën me ujë dhe shampon. Kur ta përfundosh larjen, tere kokën mirë dhe lyeje me vaj të kokrrës së zezë tërë lëkurën e kokës. Në këtë mënyrë vazhdo…

Rukje

Shendeti

Këto çajra ju qetësojnë dhimbjet e barkut
Këto çajra ju qetësojnë dhimbjet e barkut

Problemet me aparatin tretës dhe cikli menstrual mund të shkaktojnë jo pak dhimbje. Shikoni më poshtë disa kura natyrale si të qetësoni një stomak të trazuar. 1. Kur përjetoni ndjesinë e të përzierave Healthline rekomandon që të përgatisni këtë përzierje: Pak ujë tonik, kanellë, kopër, nenexhik dhe xhinxher. Lëreni per disa minuta që të gjithë…

Me Shume

Sëmundjet

 • Sëmundja e xhelozisë
  Sëmundja e xhelozisë

  Sëmundja e xhelozisë 1. Xhelozia është njëra prej mëkateve të mëdha e cila lidhet me shkatërrimin e veprave të mira me një shpejtësi sikurse që zjarri që i djeg drunjtë dhe e thanë barin në hi. "Xhelozia i djeg veprat e mira, njëlloj sikurse që zjarri i djeg drunjtë për djegie. " [Sunan Ibn Maxheh]…

 • Lupusi sistemik erythematosus (LES)
  Lupusi sistemik erythematosus (LES)

  Kjo është një sëmundje autoimmune . Pothuajse në çdo organ të trupit është i ndjeshem ndaj kësaj sëmundjeje. Ajo ndikon në nyjet artikulare(shkaqet arthritis) në 90% të të infektuarve me këtë sëmundje. Simptomat: dhimbje, ënjtje ose shtangesi Ethe Humbje ne peshe Lodhje Karakteristik esht prania e nje skuqje ne ftyr ne form fluture – (puçrra…

 • Koletseroli
  Koletseroli

  Eshte semundje e cila shkaktohet nga kolesterina, qe eshte nje lende organike me permbajtje dhjamore qe gjendet me shumice ne yndyrnat, ne trute e bagetive, ne te verdhen e vezes dhe gjithashtu kjo lende shkakton edhe semundjen e arteriosklerozes. Simptomat: 1-perqindje e larte e yndyrave ne gjak 2-shtim i peshes ne menyre te papritur 3-mungese fuqie,…