Quarta-feira’, 22/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Aude: Fetvatë për vrasjen e protestuesve janë një turp i madh

Aude: Fetvatë për vrasjen e protestuesve janë një turp i madh

Aude: Fetvatë për vrasjen e protestuesve janë një turp i madh

aude

 Shejh Selman Aude, ka dënuar fetvatë që nxisin vrasjen e protestuesve, të cilët kundërshtojnë puçin ushtarak ndaj presidentit Mursi. Ai tha se këto fetva vrasëse, janë një turp për të gjithë personat që i kanë nxjerrë, ato janë fetva shejtanësh dhe fetva të nefsit.

Në një postim të tij në faqet sociale, Aude tha se këto fetva nuk mund të merren assesi si një ligj i cili justifikon vrasjen e protestuesve. Kjo deklaratë e shejh Audes, erdhi menjëherë pas një publikimi të një videoje, ku disa figura egjiptiane, justifikonin vrasjen e mbështetësve të presidentit nën arrest, Muhamed Mursi. Këta figura, i konsideronin demonstruesit si havarixhë dhe agresorë. /ardhmeriaonline/