Quarta-feira’, 29/1/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Aspartame ndikimet qe ajo ka në trurin tonë

Aspartame ndikimet qe ajo ka në trurin tonë

Polemika gjithmonë vazhdon per sheqerin artificiale – aspartame, qe gjendet aktualisht në mbi 6000 ushqime. Këtu kemi ekzaminuar ndikimet qe ajo ka në trurin tonë.
Administrata e ushqimit dhe drogës (FDA) e para miratoi përdorimin e aspartame në fillim të viteve 80. Një kanace mesatare e Soda- dietike tipike, përmban rreth 180 mg aspartame!
Për dekada shkencëtarët kanë theksuar se aspartame mund të jetë përgjegjës për dhimbje koke, humbje të kujtesës, ndryshimet ne humor dhe gjithashtu depresioni. Shumë ankesa të konsumit dhe dëshmi i kane mbështetur ato. Për shembull më shumë se 75% e të gjitha reagimet negative në gamë të gjerë të aditivëve të ushqimit, jane raportuar per shqetësimin kundrejt aspartame ne FDA. Problemet e tilla të raportuara përfshijnë dhimbje koke, migrene, probleme me vizion, tringëllimë në veshët, depresioni, pagjumësi, palpitacione te zemrës dhe spazma e muskujve.
Hulumtimet e fundit në Universitetin e North Dakota e përcaktuar për të provuar limitet e aspartamit, te marra gjatë vetëm një periudhë të shkurtër kohe, zbuluan se aspartame shkaktoi ndryshime alarmante nervore dhe te sjelljes, që përfshinte dëmtim ne njohje, disponimi jo i mire, nervoza dhe depresioni. Hulumtimi është kryer duke rekrutuar 28 nxënës të shëndetshem universitare për një gjykim 4-javor. Pjesëmarrësit u ushqyen tre vakte dhe dy zemra për 8 ditë. Ushqimi ka pasur përmbajtje ne sasi të lartë të aspartamit (25 mg / kg peshe trupore / ditë) ose një sasi më të ulët të aspartamit (10 mg / kg peshe trupore / ditë). Pas 8 ditësh, pjesëmarrësit hyne në një periudhë 2-javore te rraskapitur . Ushqime që përmbanin aspartame ishin kosi, akullore, xhelatina, shurupe, pije, dhe embelsira. Disa nga përfundimet janë përmbledhur më poshtë:
Aspartame dëmton Njohjen. Studiuesit arriten në përfundimin se aftësitë orientuese ne hapesire janë ulur në mënyrë të konsiderueshme për pjesëmarrësit pas dietës se tyre të lartë me aspartame në krahasim me ata qe kishin diete të ulët me aspartame.
Dy studentë të tjerë përjetuan probleme ne memorie ne krahasim nxënësit të cilët nuk konsumonin produkte me permbajtje aspartami.
Aspartame shkakton Depresioni dhe Gjendje Nervoze.
Në studimin e Dakotes se Veriut, asnjë nxënës nuk u gjetën të ketë shenja të depresionit pasi nuk hanin produkte me aspartam. Studentët qe rane në depresion, ishin ata pas nje diete të pasur me aspartame. Për më tepër, pasi konsumonin nje dietë të pasur me aspartame, 3 nga pjesëmarrësit treguan shenja për të hyre ne depresion klinik. Pjesëmarrësit treguan në mënyrë të konsiderueshme më shumë nervozizëm pas konsumimit te nje diete me permbajtje të lartë te Aspartamit gjithashtu.
Pra, si mundet aspartame të ndikojnë tek truri? Këta studiues vune re se kjo është në të vërtetë ne përbërjen kimike të aspartamit. Aspartame metabolizohet për të gjeneruar acid aspartik (i njohur të jetë një neurotransmiter ngacmues), phenylalanine, dhe metanol. Hulumtuesit e tjere kanë gjetur një lidhje midis rritjes së konsiderueshme të phenylalanine dhe acid aspartik dhe reduktimet në dopamine, serotonin gjate gelltijes se aspartame.
Si mund të shmanget aspartame?
Në ditët e sotme aspartame është gjetur në shumë produkte prandaj ai është gjithnjë e me i vështirë për t’u shmangur komplet. Eshtë më i zakonshëm në sodas dietë,kanacet, bollgur i çastit, kos, mishrat pa sheqer, karamele, salcat, çokollatë të nxehtë, puding, akullore, madje edhe me vitamina të fëmijëve dhe mijëra e produkteve të tjera. Duhet të lexoni etiketat në të gjitha ushqimet e paketuara veçanërisht nëse ju jeni një nga miliona njerëz të cilët janë gjithnjë e më të ndjeshme ndaj aspartame. Aspartame është shitur sipas emrave “NutraSweet,” “Equal”, dhe “Spoonful’ në vend që të përdoret ‘stevia’. Ky është një sheqer diabetik krejtësisht natyral i bërë direkt nga gjethet e një bime në Amerikën e Jugut. Eshtë i njohur edhe si “sweetleaf” ose “sugarleaf.” Stevia është në thelb pa kalori. Ne duhet të zgjidhim produktin më pak të përpunuar të gjelbër që është stevia në formën e saj natyrore, në krahasim me formën e saj të bardhë pluhur. Mjaltë dhe xylitol jane alternativa të tjera të mira natyrore.
Shikoni pak cimcakizat, orbit qe mund te keni ne cante dhe shikojeni vete kete ’embelsues’.
Ndihmë ne përhapjen e vetëdijes per kete kimikat mashtrues te ‘fshehur’ në ushqimet dhe pijet tona!!

(Visited 113 times, 1 visits today)
Top