Quinta-feira, 15/4/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Askush nuk ua ka thënë se me qepë mund të bëni këto gjëra të çuditshme

Askush nuk ua ka thënë se me qepë mund të bëni këto gjëra të çuditshme

Qepa është ilaç fenomenal për kolesterol, zemër, artrit dhe diabet. Përdoret tash mijëra vite për shërimin e sëmundjeve, ndërsa ne ju tregojmë edhe disa mënyra interesante të përdorimit Bllokimet në gjoks: Qepën e imtësuar e përzieni me vaj kokosi. Lyeni gjoksin me këtë pastë dhe e mbuloni me leckë kuzhine. Ngërçet në lukthin e foshnjave: Zieni një sasi të vogël të qepës së imtësuar në kubëza. Qepa le të ftohet dhe e shtrydhni. Jepini foshnjave një lugë çdo orë dhe do të ketë lehtësim, transmeton gazeta Kosova Sot.

Dhimbja në vesh dhe infeksionet: Copëtoni qepën dhe e vendosni në një çorapë të hollë dhe e lidhni çorapen. Pjesën e jashtme me qepë e hidhni mbi vesh dhe e mbuloni me kapelë për ta mbajtur çorapen në vend. Kolla: Qëroni një qepë të madhe dhe e ndani përgjysmë. Në pjesën e prerë të qepës hidhni nga një lugë sheqer të vrugtë dhe e mbani të mbuluar për një orë. Sheqerin me qepë e merrni dy herë në ditë për të shëruar kollën. Temperaturë: Preni qepën në rriska të holla. Shputat e këmbëve i lyeni me vaj kokosi. Shtoni një copë qepë në dy shujtat dhe mbuloni me folie prej aluminit. Mbathni çorape gjatë natës, në mënyrë që qepa të nxjerrë jashtë të gjitha helmet e grumbulluara. (Kosova Sot)

(Visited 759 times, 1 visits today)
Top