Terça-feira, 5/7/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Arteritis Takayasis

Arteritis Takayasis
Arteritis Takayasis

Eshte nje semundje e rralle kronike, semundje inflamatore kryesisht e aortes dhe te degeve  te saj. Kjo semundje ndikon ne shume tek femrat ne moshat 15-30 vjec. Kjo semundje eshte quajtur dhe semundja e pulsit sepse ka veshtiresi ne zbulimin e pulsit periferik qe ndodh si rezultat i ngushtimit te eneve te gjakut. Shkaku i saj nuk eshte i njohur. Siptomat mund te perfshijne marrje mendsh dobesi dhimbje koke gjoksi dhe barku dhimbje muskujsh humbje ne peshte rraskapitje hipertension djersitje naten dhe lodhje.

Eshte e veshtire per ta bere diagnozen e saj.Kjo semundje eshte perhapur ne zonat aziatike. Anemia eshte e shpeshte. Nje tipari i rrale por i rendesishem i arteritis takayasis eshte perfshirja e syrit ne forme te defekteve te fushes vizuale ose hemoragji retinale. Rasti i pare i arteritis Takayasis u pershkrua ne 1908 nga nje okulist japonez

Mitiko Takayasu

(Visited 235 times, 1 visits today)