Terça-feira, 20/4/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Arsyet kryesore pse jeni të lodhur gjatë gjithë kohës dhe si të rimerrni energjij përsëri!

Arsyet kryesore pse jeni të lodhur gjatë gjithë kohës dhe si të rimerrni energjij përsëri!

Të jesh vazhdimisht i lodhur mund të të shkaktojë probleme.
Ndodh ndonjehere qe sapo te ngrihemi nga shtrati,te ndjehemi te lodhur dhe menjehere mbeshtetemi tek marrja e proteinave,kafes dhe trajtimeve me sheqer.

Disa nga shkaqet pse ndodh kjo:

1. Ju nuk ushtroheni mjaftueshem
Ushtrimi i lehtë mund të zvogëlojë lodhjen.Kjo mund të jetë gjëja e fundit që ju pëlqen, por duke iu shmangur stërvitjes, sepse jeni të lodhur, ju bën të ndiheni më keq.
Ushtrimi i rregullt e bën zemrën dhe mushkëritë tuaja të punojnë në mënyrë më efikase.

2. Ju nuk flini mjaftueshem
Hulumtimet e fundit tregojnë se shumë prej nesh bejne të ashtuquajturën “gjumë junk” – lloji i gjumit kur zgjoheni shpesh gjatë gjithë natës.
Ky lloj i gjumit mund të shkaktohet nga stresi ose perdorimi i telefonave që lëshojnë një dritë blu të gjetur për të prishur gjumin duke mashtruar trurin në prodhimin e hormoneve të “zgjimit” kur keni nevojë për të rënë.

Për të shmangur gjumin e keq, ju duhet të zhvilloni higjienë të mirë të gjumit – që do të thotë të shkoni në shtrat në një kohë të caktuar, duke ndaluar ekranet për një orë më parë dhe duke zhvilluar një rutinë që përgatit trupin tuaj për gjumë prsh beni nje dush të ngrohtë, pini nje gote qumesht dhe lexoni dicka para se te flini.

3. Varësia e kafese
Kafja është gjithashtu një ndërprerëse serioze e gjumit,qofte edhe nese konsumohet 6 ore para gjumit.
Shmangia e kafeinës do të rrisë nivelet e energjisë në një afat të gjatë dhe do te ndihmoje ne shmangien e dhimbjes se kokes dhe nervozizmit.

4. Stresi po ju lodh Gjendjet stresante ulin energjine tone

5. Mbidoze sheqeri ne organizem

6. Mungesa e proteinave. Nese haqfruta dhe perime mos harro proteinat (farerat, mishin dhe bulmetin)

7. Mungesa e ujit. Cdo 2 ore duhet te pini uje patjeter

/©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

(Visited 605 times, 1 visits today)
Top