Domingo, 31/5/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Arsyeja e vërtetë pse ju ndjeheni të lodhur gjatë gjithë kohës

Arsyeja e vërtetë pse ju ndjeheni të lodhur gjatë gjithë kohës

Nëse je femër dhe e ke shumë të vështirë për tu ushtruar, ose je shumë e lodhur për punët , një mangësi hekuri mund të jetë një nga shkaqet më të zakonshme të lodhjes së pashpjegueshme. Hekuri është thelbësor se mban oksigjenin e qelizave të kuqe të gjakut dhe kjo është arsyeja pse lodhja zakonisht është shenja e parë e mungesës së tij.

Pa hekur të mjaftueshëm, qelizat e kuqe të gjakut thjesht nuk mund të mbajnë oksigjen të mjaftueshëm për organet dhe indet tuaja, që do të thotë se ata nuk punojnë me efikasitet. Pas Vitaminës D, hekuri është mangësia e dytë më e zakonshme në Britani të Madhe. Disa simptoma përfshijnë: lodhje këmbësh, gjumë të shqetësuar gjatë natës, gulçim, duart dhe këmbët e ftohta dhe dhimbje koke.

Kush rrezikon të ketë mangësi?
■ Gratë gjatë menstruacioneve
■ Tipet sportive
■ Vegjetarianet
■ Pacientët me probleme me zorrët

A mund të hamë vetëm më shumë spinaq?
Njerëzit po hanë 13% më pak mish të kuq dhe 1/4 e grave të moshës 19-64 vjeç nuk hanë hekur të mjaftueshëm. Shumë prej tyre përpiqen të hanë më shumë zarzavate me gjethe të errëta, por duhet të hani 17 lugë spinaq në ditë për të marrë shumën e rekomanduar të përditshme”, thotë Dr Emma. Por ka disa mënyra për të rritur nivelet e hekurit.

Vitamina C është treguar të përmirësojë absorbimin e hekurit deri në 181%, kështu pini një gotë të vogël lëng portokalli me ushqimin tuaj. Ushqimet si qumështi, çaji, fasulet dhe chilli – pengojnë thithjen e hekurit, kështu që kufizoni këto.

Nëse jeni diagnostikuar me mungesë hekuri ose anemi të ulët, trajtimi është i thjeshtë: tableta të tilla si sulfati me ngjyra për të rritur nivelet tuaja, por 40% pranojnë t’i lënë mënjanë tabletat e tyre si rezultat i efekteve anësore.

Burimi: Dailyrecord
©gatuajshendetshem/a.c./

(Visited 78 times, 1 visits today)
Top