Quarta-feira’, 29/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

Arctium Lappa (Rrodhe e madhe)

Arctium Lappa (Rrodhe e madhe)

MINOLTA DIGITAL CAMERA
Arctium Lappa (Rrodhe e madhe)

Permbajtja: flavonoide, glikoside, tanine, vajra esenciale resine, inuline, alkanoide, Vitamine A, B2.

Efekti:
– antibiotik
– antireumtik
– antiinflamator
– permireson trejtejen dhe crregullimet e tretjes
– kunder artritit
– ftohes
– temperatures
– kolles etj.

Nje nga bimet me te vleresuara ne mjekesine popullore perendimore eshte Rrodhja e Madhe. Ne te vertete, sipas shume praktikuesve natyrale, kjo bime eshte purifikuese dhe pastruese e mrekullueshme e gjakut. Caji i rrenjeve te kesaj bime eshte jashtezakonisht i dobishem, dhe pirja e 2-3 filxhaneve ne dite ndihmojne pastrimin e gjakut, vecanerisht ne rast infeksionesh ose crregullimesh te lekures. Dhe te gjithe e dime, se pa gjak te paster eshte e pamundur te kemi shendet te mire.
“Bima rritet ne Europe dhe Azi, por eshte prezantuar dhe natyralizuar ne te gjitha pjeset e botes”, sipas Mark Pedersen ne punen e tij, Bimet Ushqimore.
Pederson thote, “Mjeket popullore perendimore kan shume kohe qe i perdorin rrenjet e Rrodhes se Madhe per veprimin e tyre zbutes dhe qetesues, si te brendshem, ashtu edhe te jashtem, madje edhe per vetite pastruese te gjakut dhe sistemit urinar. Perdorimi me popullor perendimor i rrenjeve te kesaj bime, eshte perfshirja ne formulat gjak-pastruese.”
Fuqia absolute e rrenjeve te Rrodhes se Madhe
I famshmi Dr. Edward E. Shook, N.D., D.C. ne punen e tij Libri mesimor i avancuar ne Herbologji shkroi, “natyra ende nuk ka krijuar per ne nje bime mjekesore me vlera sheruese te barabarta me Rrodhen e Madhe. Historia antike ka transmetuar tek ne perdorimin e bimes per trajtimin e gjakut, tumoreve, ulceres, dhe shume semundjeve te lekures si ekzema, psoriaza, akne, lupus, etj., si dhe crregullime te brendshme si sifilisi, lebra, kanceri, etj. Provat moderne te efikasitetit te bimes ne trajtimin e disa prej semundjeve me te frikshme dhe te demshme, eshte gjithcka na duhet per te besuar se kjo bime virtuoze ka veti kuruese te pabesueshme.”
Duhet permendur se Dr. Shook ka qene nje kurues natyral shume i suksesshem. Ne fakt, mjeku neuropatik i famshem Dr. John Christopher, N.D., ka qene student i Dr. Shook. Dr. Shook ka thene: “sipas njohurive tona, kjo bime ka kuruar sifilisin, pas deshtimit te te gjitha kurave te tjera. Per trajtimin e suksesshem te semundjeve kronike te lekures, vecanerisht ekzemes, rrodhja e madhe eshte e pashoqe, ndersa per folikulitis (infeksion i rrenjeve te flokeve), efekti i menjehershem kurativ eshte vertet mbreselenes.”
Rrrenjet e Rrodhes se Madhe jane kombinuar gjithashtu me doza te larta te Vitamines C, per pastrimin e infeksionit kembengules te stafilokokut. Gjithashtu, bima cudiberese eshte perdorur efektivisht edhe per normalizimin e niveleve te sheqerit ne gjak tek pacientet e diabetit.