Domingo, 22/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Antibiotiku që ju duhet këtë sezon. Vret të gjitha bakteret e trupit tuaj

Antibiotiku që ju duhet këtë sezon. Vret të gjitha bakteret e trupit tuaj

Në ditët e sotme, kur shumica e mikroorganizmave janë bërë rezistente ndaj përdorimit të tepruar të antibiotikëve, është me të vërtetë e nevojshme të gjejmë zgjidhje më të thjeshta dhe që janë efektive. Ne të gjithë e dimë se antibiotikët shkaktojnë efekte anësore që shfaqen menjëherë ose disa kohë pas përdorimit të tyre, ndërsa përbërësit natyralë nuk shkaktojnë ndonjë efekt anësor.

Sipas studimeve, ka pafund elementë natyralë që janë shumë herë më efektive se antibiotikët. Propolisi është një prej tyre. Është përbërësi më i përsosur që shëron trupin e njeriut. Ai është përdorur tradicionalisht për më shumë se 2000 vjet. Dëshmitë historike tregojnë se propolisi ishte një produkt shumë i rëndësishëm dhe i vlerësuar në mjekësinë e egjiptianëve, babilonasve, arabëve, grekëve, romakëve dhe shumë kulturave të tjera antike.
Flavonoidet janë përgjegjëse për vetitë shëruese të propolisit. Këto janë pigmente të pranishme në fruta, perime dhe lule. Ata kanë një efekt antioksidues. Propolisi përmban flavonoide të shumta: galangin, quercetin, crisin, kaempferol, apigenine.

Propolisi është një nga përbërësi që vret çdo gjë që mund të shqetësojë një organizëm të shëndetshëm. Në të njëjtën kohë, parandalon indet e shëndetshme të preken nga sëmundjet dhe shëron indet e sëmura. Ai është një antibiotik dhe vepron në shumicën e viruseve duke përfshirë virusin e gripit. Është gjithashtu i shkëlqyer në luftën kundër infeksioneve kërpudhore dhe parazitëve. Specialiteti i propolisit është që bakteret të mos krijojnë rezistencë.
Është shumë efikas në shqetësimet e ulçerës apo djegieve. Propolisi stimulon krijimin e qelizave të reja dhe rigjeneron indet e dëmtuara. Përdoret gjithashtu në trajtimin e problemeve të veshëve dhe problemeve me gojën.

Për dhimbjet e stomakut rekomadohet të përdorni 20-30 pika.
Ndaloni gjakderdhjen me pak pambuk të zhytur në disa pika të këtij antibiotiku.
Të djegurat qetësojini me një copë ku keni hedhur pak nga ky ilaç.
Problemet me rrugët e frymëmarrjes i trajtoni vetëm nëse shtoni 10 pika nga ky antibiotik në një filxhan çaji.Shije.al

 

(Visited 624 times, 1 visits today)