Sábado, 23/10/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

ANEMIA: Çfarë duhet të konsumojnë anemikët

ANEMIA: Çfarë duhet të konsumojnë anemikët

anemia

ANEMIA: Çfarë duhet të konsumojnë anemikët

1-Anemikët duhet të konsumojnë fruta me vitaminë C.

2 -Anemikët duhet të konsumojnë spinaq dhe barëra jeshile.

3 -Fiku, shalqiu dhe luleshtrydhja, efikase për t’u trajtuar.

4-Anemikët duhet të pinë 150 gram lëng karotash në ditë.

5-Çajin, kakaon dhe kafen duhet t’i marrin tri orë përpara se të hanë, pasi ndryshe vështirëson tretjen.

6-Pacientët duhet të pinë çdo ditë 150 ml lëng të rrepës së kuqe, para buke.

7-Këshillohet të konsumohet sa më shpesh domatja.

8-Të sëmurët duhet të marrin gjithashtu, çdo ditë 10-15 fruta të mandarinës për një kohë prej 20-25 ditë.

(Visited 149 times, 1 visits today)
Tags:
Top