Quarta-feira’, 27/9/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

Amerika pajis bazën ushtarake “Jug” me sistemin laserik të integruar për gjuajtje (MILES) – video

Amerika pajis bazën ushtarake “Jug” me sistemin laserik të integruar për gjuajtje (MILES) – video

Ministri i mbrojtjes Nebojsha Radiq dhe ambasadori i Amerikës Michel Kirby kanë vizituar sot bazën ushtarake “Jug” afër Bujanocit, ku kanë marrë pjesë në prezantimin e sistemit laserik të integruar (MILES), i cili shërben për trajnimin e ushtarëve që marrin pjesë në misionet paqësore nëpër botë.

jug serbia

Sistemi që është prezantuar sot ka vlerë 1.15 milionë dollarë dhe është i mjaftueshëm për pregaditje të 120 ushtarëve.

Përbëhet prej sistemit laserik i cili simulon luftën e vërtetë dhe në këtë mënyrë analizon të dhënat e secilit gjuajtës në vete.

Përurimin e këtij sistemi kanë marrë pjesë edhe kryeshefi i shtabit gjenear të ushtrisë serbe Ljubisha Dikoviq me bashkëpuntorë dhe komandanti i gardës nacionale të Ohajos Debora Eshenhurt.

Si funksion sistemi MILES: