Quinta-feira, 30/6/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Aloe Vera bimë ideale për lëkurë

Aloe Vera bimë ideale për lëkurë

aloe vera vah

Aloe Vera njihet si bimë më përmbajtje shumë kuruese për lëkurën dhe për këtë arsye kjo është edhe njëra ndër bimët më të përdorura në industrinë e kozmetikës.

Për shkak të përmbajtjes së saj shëruese të lëkurës, ajo ndihmon në shërimin e plagëve, djegies, madje edhe pickimet e lëkurës nga insektet. Aloe vepron në lëkurë si një analgjetik duke lehtësuar dhimbjet e plagëve.

Efekti i saj i menjëhershëm vërehet nëse e preni një pjesë të Aloe Vera dhe e vendosni atë në frigorifer dhe pastaj e vendosni në plagë, atëherë ajo fillon të jap efektin e saj kurues duke e zbutur dhimbjen dhe shëruar plagën.

Aloe gjithashtu njihet edhe si bimë anti-kruajtje, e cila e përmban një substancë e cila e parandalon kruajtjen e lëkurës dhe e qetëson atë, gjithashtu me Aloe vera mund të parandaloni edhe gjakderdhjen të shkaktuar nga lëndimet e vogla.

Për shkak të përmbajtës së lartë të ujit, rreth 99%, Aloe vera është bima ideale për rritjen e elasticitetit dhe riparim të lëkurës. Gjithashtu kjo bimë ndihmon edhe me furnizimin e qelizave të lëkurës më oksigjen

(Visited 256 times, 1 visits today)