Sábado, 23/10/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Ajni-Syri

Ajni-Syri

Ajni-Syri

1.Syri lakmitar – I cili sheh/pelqen dicka tek ti, dhe nuk thote “MashAllah” apo “O Allah bekoje/shtoja kete te mire” , duke mos e shpresuar largimin e kesaj begatie nga ti!

2.Syri I ziliqarit – I cili kur sheh se Allahu te ka begatu me dicka (Bukuri,pasuri,femij,moral te mire etj), shpreson qe ajo miresi te largohet nga ti!

Sherimi:

-Nese e di se kush te ka mar msysh, atehere duhet te kerkosh nga ai qe te marr abdes dhe te te jap ujin e abdesit, qe ti pastaj te lahesh me ta (duke perzier kete uje me uje tjeter ne nje kove ku pastaj hedh ujin nga koka, duke e perfshir uji tere trupin), dhe me lejen e Allahut do te kalon!

Ndonse tek ne kete gje nuk e din, dhe kur t’i kerkohet dikujt te vepron keshtu mund te hidherohet dhe te prishen reportet e mira qe kemi me ta! Ne kete rast, mos ia kerko ujin, por vepro keshtu: Kur personi ne fjal, vjen tek ti per vizit dhe ti e sherben me kafe, leng apo dicka tjeter, fundin e pijes qe e len, mos e hedh por merr fundin e asaj pije, apo tere goten fute ne nje kove me uje, dhe po ate uje e perzin me uje te frym dhe me ate uje shperlahesh.

-Nese nuk e din se kush te ka marr msysh, atehere merr uje dhe ne te lexo Kuran, me nijet qe Allahu ta prish msyshin (vendi i nijetit eshte zemra, kshtu qe nuk ka nevoj ta besh nijet me goje) :

Fatihan 7 here,
Ajetul Kursij 7 here,
Kul Ja Ejuhel Kafirun 7 here,
Kul HuvAllahu Ehad 7 here,
Kul Eudhu Bi Rabil Felek/Nas 7 here.

Po I lexove plus ajetet e msyshit/hasedit edhe me mire inshAllah!

Pi nga ky uje sa te mundesh, dhe 7 dite rend lahesh me kete uje (duke e perzier ujin e frym me uje normal ne kove apo kad). Nese 7 ditet e para nuk kaloi, vazhdo keshtu, derisa Allahu ta largon kete sprov!

Po ju erdhi me vjell, beni menjeher, e po nuk ju erdhi, atehere pas 7 diteve mundohuni te vjellni 3 dite rend! Mire eshte ta beni kete po sa te zgjoheni nga gjumi! Merrni ujin e frym dhe pini sa te mundeni e pastaj vjellni, po nuk ju erdhi me vjell, mundohuni ta ndihmoni kete proces (te vjelljes) duke e future gishtin ne fyt, vetem kujdes fytin, mos ta demtoni! Gjate vjelljes mire eshte t’i mbani syt mbyllur, qe mos te skuqen, demtohen dicka etj.

➡️Kjo terapi vlen edhe per hasedin,syrin ziliqar!

(Visited 913 times, 1 visits today)
Top