Quinta-feira, 23/1/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

”Ah dora ime, Ah xhepi im”

”Ah dora ime, Ah xhepi im”

bixhozi pa para

 

Më kujtohet një person që kishte zakon të vinte në shtëpi natën vonë,e zhvishte këmishën ,e varte në mur dhe binte në gjumë.Bashkëshortja e tij pastaj vinte,ia hapte kuletën dhe ia nxirte ca para:nje rial dhe një kartëmonedhë pesë rijalësh.Kur ai zgjohej në mëngjes,shkonte në në punë dhe dëshironte t’i paguante shitësit,ai nuk i gjente ato para.

Ai befasohej,mendonte se si kishte pas mundësi t’i shkonin paratë!Ai mendoi lidhur me atë dhe i lindi një ide se çfarë mund të kishte ndodhur.

Një dite ai u kthye në shtëpi.Ai kishte vendosur një bretkose në xhep.Ai e zhveshi këmishën si zakonisht dhe u shtri në shtrat,u bë sikur po flinte dhe filloi të gërhiste,kurse vëmendjen e kishte te këmisha.Bashkshortja e tij erdhi per të marrë atë që zakonisht e merrte.Ajo iu afrua këmishës ngadalë e futi dorën në xhep dhe e preku bretkosën.Kur bretkosa befas lëvizi,ajo bërtiti’:Ah dora ime” . Ai bërtiti: ”Ah ,xhepi im”.

Sa mirë do të ishte nëse do t’i përdornim të njejtat taktika me çdokend,duke i përfshire fëmijet dhe studentët kur gabojnë.

KËNAQU ME JETËN TËNDE

Dr.Muhamed el-Arifi

(Visited 37 times, 1 visits today)
Top