Sábado, 24/9/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Abuzime me tenderat e medikamenteve

Abuzime me tenderat e medikamenteve

Ministri i Shëndetësisë HalimKosova ka kthyer tenderin për blerjen e medikamenteve pasi sipas tij ka pasur abuzime. Aktualisht po kryhen kontrolle në të gjitha instucionet shëndetësore, pasi janë vënë re devijime të theksuara të lekëve të marra nga buxheti i shtetit. Halimi paralajmëroi se do të kthehen të gjithatenderat ku konstatohenabuzime.

“Nga të dhënat e para ka pasurabuzime. Çdo njeri që ka abuzuar do të përgjigjet aty ku i takon. 2.4 miliardë lekë të vjetra është ky sepse ka pasur shkelje dhe devijime nga rruga ku do të ecte”- tha Kosova.

Kreu i Shëndetsisë u shpreh se situata në QSUT do të ndryshojë duke filluar që nga dita e martë. Pacientët tha ai nuk do të vuajnë pasojat e tenderave për të pasur ilaçe. /albeu/

(Visited 59 times, 1 visits today)