Terça-feira, 17/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

A e keni menduar ndonjëherë se çka mund të përmbajë Nutella e fabrikuar?

A e keni menduar ndonjëherë se çka mund të përmbajë Nutella e fabrikuar?

NUTELLA NATYRALE RECETA

A e keni menduar ndonjëherë se çka mund të përmbajë Nutella e fabrikuar?

Të gjithë duhet të jemi kundër konsumimit të Nutellës Industriale, pasi ka një sërë përbërësish jo të shëndetshëm, kështu që në vend të saj ju japim një recetë të cilën mund ta përgatisni vetë në shumë pak minuta me përbërësit bazë natyralë.

Përbërësit që na duhen:

250 gramë lajthi e bluar
½ filxhan kafeje me kakao pluhur
7 lugë gjelle me vaj kokosi organik
1 lugë gjelle me gjalpë lajthie ( e merrni një lugë lajthia të bluara së bashku me vaj kokosi e mixoni në blender dhe formohet gjalp lajthie)
1 lugë çaji vanilje natyrale pluhur,
¼ lugës së vogël kripë,
100 gr çokollatë e errët e shkrirë në avull, i perzijini të gjithë përbërësit dhe keni fituar Nutella natyrale shumë të shijshme dhe të shëndetshme për fëmijët dhe tërë familjen tuaj.

E vlenë të lexohet artikulli i mëposhtëm për Nutella, ku shkruan për efektet kancerogjene për shkak të përmbajtjes që ka, është larguar nga raftet e supermarketeve, kështu janë duke vepruar edhe disa shtetet tjera në largimin nga tregu tërësishtë.

http://www.businessinsider.com/nutella-removed-from-italian…

Në figurë kemi paraqitur përbërjen e Nutellës Industriale.

FITOTERAPIA

No automatic alt text available.

(Visited 179 times, 1 visits today)