Sexta-feira, 9/12/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

A e keni ditur !?

A e keni ditur !?

mjeku mjeku
Abu al-Qasim (Abulcasis) ishte nje mjek arab ce jetonte ne Andaluzine e atehershme, njihet si Baba i Kirurgjise, shkroi librin Kitab el-Tasrif (1000), Enciklopedi me 30 Vellime mjekësore, e cila u mësua nga Shkollat Mjekësore Muslimane dhe ne ato Evropiane deri në shekullin e XVII

Ai zbuloi një numër të madh të Instrumenteve kirurgjike për Operacion, duke përfshirë instrumentet e para unike per egzaminimin e gruas, egzaminimin e brendshem te uretres, vendosjen dhe largimin e trupave te huaj nga fyti, egzaminimin e veshit etj. 

Gjithashtu ai beri per here te pare dhe përdorimin kirurgjik të perit te katgutit dhe gërshërëve, ligaturës, gjilpërës kirurgjike, bisturit, kiretës, retraktorit, sfungjerit kirurgjik, zërit, grepit kirurgjik, shufrës kirurgjike, spekulumit dhe suvës.

Ai ishte i pari qe ka pershkruajtur Shtatezanine Ektopike (apo jashte vendit te duhur) me vitin 963. Si dhe ishte i pari qe identifikoi natyren trasheguese te semundjes Hemofilia.

 

Tags: