Quarta-feira’, 27/9/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

A e keni ditur !

A e keni ditur !

-? Sikurse shenjat e gishterinjeve, edhe shenjat e gjuhes jane te ndryshme tek cdo njeri .
-? Nese tentoni te ndalni teshtitjen, ju munde te shkaktoni carjen e ndonje ene te gjakut ne qafe apo koke dhe te vdisni .
-? Nese ju teshtini shume fort, munde te pesoni thyerje te ndonje brinje .
-? Njerezit, shimpanzat dhe delfinet jane krijesat e vetme qe realizojne maredhenie intime per te arritur kenaqesi .
-? Ketchupi me heret eshte shitur si lloj ilaqi .
-? Trupi juaj ve ne funksion 300 muskuj per te mbajtur balancin gjate qendrimit qete ne kembe .
-? Fobia me e shpeshte ne bote eshte odynophobia qe eshte frika nga dhembja .
-? Gjate nje puthjeje ndermjet ciftit bashkeshortor 278 koloni te ndryshme bakteriesh shkembehen .
-? Fetusi zhvillon shenjat e gishterinjeve ne moshen prej 3 Muajsh .
-? Ne lekuren e njeriut te gjalle ka me shume organizma te gjalle se qe ka qenie njerezore ne siperfaqen e tokes .
-? Kur ne prekim diqka, ne i dergojme informacion trurit me shpejtesi prej 200 km/h .
-? Duke konsideruar te gjitha indet dhe qelizat ne trupin tone, 25 milion qeliza te reja prodhohen per cdo sekond. Kjo eshte sa popullsia e Kanadase -per cdo sekond .

Perktheu dhe pershtati: Abdurrezak MD