Segunda-feira, 25/1/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

A e dini se ?

A e dini se ?

A e dini se Universiteti Al Qarawiyyin i ndodhur në qytetin “Fas” të Marokut konsiderohet si universiteti më i vjetër në botë? Ai u themelua në vitin 859 dhe e ndërtoi zonja: Fatima bint Muhamed el Fihri në vitin 859, duke shpenzuar të gjithë pasurinë e saj si dhe duke qenë agjërueshëm gjatë gjjthë kohës që u ndërtua universiteti. Prej tij dolën shumë personalitete të dijes, shkencës dhe letërsisë!

Image may contain: sky, cloud and outdoor

(Visited 537 times, 1 visits today)
Top