Domingo, 2/4/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
United States
+11C

A e dini pse Muhammedi (a.s.) hante gjithmonë rrush të thatë?

A e dini pse Muhammedi (a.s.) hante gjithmonë rrush të thatë?

I Lartësuar është Allahu, shiko numrin e sëmundjeve që kuron rrushi i thatë dhe efektet e tij në organizmin e njeriut. Rushi i thatë “Zebib”, të cilin Profeti(a.s) e pëlqente dhe i këshillonte të tjerët që me të, të nxirrnin zekatin e Fitrit, ka dobi të jashtëzakonshme për trupin e njeriut, por, shumë njerëz janë të pavëmendshëm ndaj tij. Më poshtë po rendisim dobitë e tij.

Vlerat ushqyese të rrushit të thatë: Profeti(a.s) na ka porositur që ta konsumojmë rrushin e thatë “Zebibin”. “Zebibi” është rrush i thatë, i cili mund të jetë i zi ose i verdhë, me ose pa bërthama. Karakteristikë e tijë është se ai është si rrushi i freskët dhe përmban potasium, fosfor, kalcium, magnezium, bakër, hekur, fibra, karbohidrate, vitamin B, C dhe sheqerna, është i pasur me substanca anti-oksidante, ka një rol të rëndësishëm në kurimin e sëmundjeve të aparatit të fyrmarrjes dhe aparatit tretës.

Dobitë mjekësore të rrushit të thatë: 

 1. Ulë presionin e lartë të gjakut;
 2. Ul nivelin e kolesterolit në gjak;
 3. Të mbron nga sëmundjet e zemrës;
 4. Është qetësues për kollën, pasi ta kemi zier atë në ujë;
 5. Largon gëlbazën;
 6. Lufton mikrobet dhe viruset;
 7. Antioksidant;
 8. Parandalon formimin e gurëzave në dhëmbë;
 9. Largon nga trupi helmet;
 10. Pakëson gjakderdhjen gjatë periodave;
 11. Forcon shpretkën, mëlçinë dhe stomakun;
 12. Forcon kujtesën;
 13. Të mbron nga kanceri i zorrës së trashë;
 14. Të mbron sytë nga sëmundjet;
 15. Lufton dobësimin e kockave;
 16. Është kundër infeksioneve;
 17. Është qetësues;
 18. Të pastron gjakun;
 19. Pastron dhe qartëson zërin

Sëmundjet që shëron rrushi i thatë:

 1. Kapsllëkun;
 2. Majasëllin;
 3. Prishjen e dhëmbëve;
 4. Infeksionin e bajameve;
 5. Reumatizmën dhe infeksionin e kyçeve;
 6. Sëmundjet e mëlçisë dhe tëmthit;
 7. Kequshqyerja dhe nënpesha;
 8. Infeksionet në fyt;
 9. Sëmundjet e mushkrive dhe kraharorit;
 10. Sëmundjet e veshkave, fshikëzës dhe gurëve në kanalin urinar;
 11. Urinimin me vështirësi;
 12. Malarjen;
 13. Sëmundjen e Cermës;
 14. Migrenën;
 15. Verdhëzën;
 16. Leuçeminë;
 17. Sëmundjet e stomakut;
 18. Aciditetet e stomakut;
 19. Pezmatimin e zorrëve;
 20. Kruarjet në lëkurë;
 21. Linë;
 22. Favus në kokë(sëmundje që godet lëkurën e kokës)