Quinta-feira, 15/4/2021 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

A e dini se…!

A e dini se…!

A e dini se…!

 1. Patkoji i kalit mbi dere nuk te mbron prej t’ligave!
  2. Syni i kaltert si rruz apo qafore, nuk te mbron prej msyshit.
  3. Me u pastru per shéngjergj eshte si me u pastru diteve tjera.
  4. Me vizitu tyrben ose me i puth gurt a me ferku naj tesh aty, nuk te ndihmon kurgjo.
  5. Me pre kurrban ne themelin e shpis nuk ka kurfar efekti t’mir.
  6. Me u pastru te Marten lejohet.
  7. Me i pre thojt dhe me u pastru te premten osht e preferushme.
  8. Me i pre thojt e duarve dhe te kembeve per nje dite ose nate, ska kurgjo tkeqe.
  9. Me lidh nusja penin e kuq rreth belit nuk e mbron prej msyshit. (Duhet me bo MaShaAllah)!
  10. Me ta pre maca rrugen ska nevoj me u kthy tre hapa mbrapa.
  11. Falltori ose hoxha tradicional ska shanc met bo me pas fmije!
  12. Fati apo rrizku yt nuk shkruhet ne filgjan te kafes as nuk lexohet aty, trillimet e magjistarve.
  13. Horoskopit mos i beso.
  14. Kur murmuron ose bjen kokrriz mos i vno pjatat me piruna ne oborr se sje indian!
  15. Nuk ka magji te bardh ose e zeze, magjia osht magji dhe osht krejt e zeze e magjia
  sherohet veq me Kur’anin e Shenjte te cilin e perdorin hoxhallart e vertet jo hajmaliagjite.
  Mbeshtetjuni vetem Allahut dhe vetem prej Allahut ndihme dhe falje kerkoni!

Autor: Fikri Mehmeti

(Visited 776 times, 1 visits today)
Top