Terça-feira, 17/5/2022 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

Si mund ta dini se e keni tepruar me kripën?

Si mund ta dini se e keni tepruar me kripën?

Gjithmonë keni etje

Natriumi luan një rol të madh në ruajtjen e ekuilibrit të lëngjeve në trup. Kripë është e nevojshme për të balancuar sasinë e ujit në trup. Kur kemi etje, trupi na tregon se ka shumë natriumi në trupin tonë dhe se ne kemi nevojë ta sjellim atë sasi në ekuilibër me marrjen e ujit.

Jeni i ënjtur

Enët e kripura shpesh krijojnë fryrje. Kur futni shumë natrium në trup, uji lë qelizat dhe kjo krijon ënjtje. Ju gjithashtu do të vini re ënjtje të gishtave ose këmbëve, pas një vakti veçanërisht të kripur. Për këtë ju mund të fajësoni mosbalancimin e lëngjeve metabolike që shkakton natriumi.

Ju dhëmb koka

Nëse keni një dhimbje koke në dukje pa ndonjë arsye, mendoni për atë që keni ngrënë. Shumë kripë mund të shkaktojë zgjerimin e enëve të gjakut në tru dhe për këtë arsye krijon dhimbje koke.

Nuk e ndjeni shijen e ushqimit

Në krye të rreziqeve të ushqimit ekziston konsumimi i kripës shumë. Ndër të tjera, ajo mund të shkatërrojë ndjenjat e juaj të shijes. Më shumë kripë që hani, keni nevojë për më shumë pështymë për të ndjerë të njëjtën shije.

Marr:/shendeti.info/

(Visited 140 times, 1 visits today)