Domingo, 23/2/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

9 Zbulime të çuditshme që tregojnë se ju mungon ky element në trupin tuaj

9 Zbulime të çuditshme që tregojnë se ju mungon ky element në trupin tuaj

Sot, do të flasim për rëndësinë e proteinave. Nese jeni duke u përpjekur të humbni peshë shpejt ose jeni një atlet, proteina është e rëndësishme për të gjithë

Po ju tregojme se si të merrni më shumë proteina në dietën tuaj, përfitimet e të ngrënit më shumë ushqime proteinike dhe sa duhet të konsumoni.
Pse proteina është aq e rëndësishme
Proteina është blloku i ndërtimit të vetes. Është blloku i ndërtimit të muskujve tuaj dhe gjithashtu është i pranishëm në ushqimet që do të rritin metabolizmin dhe potencialin e djegies së yndyrës. Asgjë nuk është më e rëndësishme se proteina. Me të vërtetë është karburant që motivon dhe mbështet me të vërtetë trupin tuaj në ndërtimin e indeve dhe qelizave të shëndetshme.

Çfarë janë proteinat? 
Proteinat konsiderohet zinxhirë të gjatë të aminoacideve, të cilat janë molekulat e rëndësishme që marrim nga dieta jonë. Aminoacidet mund të gjenden në shumë lloje të ndryshme ushqimesh, madje edhe perime, por burimet më të larta janë ato që vijnë nga kafshë – si mishi, qumështi, vezët dhe peshqit – plus në një masë më të vogël disa ushqime bimore si fasulet dhe fara. Proteinat përdoren çdo ditë për të mbajtur trupin në lëvizje. Për shkak se ata janë përdorur për të zhvilluar, rritur dhe ruajtur vetëm për çdo pjesë të trupit tonë – nga lëkura dhe flokët tonë tek enzimat tona të tretjes dhe antitrupat e sistemit imunitar – ata vazhdimisht po shkatërrohen dhe duhet të zëvendësohen.
A keni mungesë proteinash?
Hulumtimet tregojne se proteina të caktuara luajnë një rol të rëndësishëm, madje kritik në plakjen.
Në trupin e njeriut, me një mungesë proteinash çon në katarakte, probleme në zemër, atrofi muskulore – të gjitha disi të zakonshme në të moshuarit.

9 Shenjat që trupi juaj nuk ka mjaftueshem proteina

1. Ju keni kolesterol të lartë
Kolesteroli i lartë dhe trigliceridet nuk shkaktohen vetëm nga ngrënia e ushqimeve yndyrore. Disa studime kanë gjetur edhe një marrëdhënie të kundërt midis marrjes së proteinave dhe rrezikut të sëmundjeve të zemrës.

2. Ju jeni të shqetësuar dhe keni pak humor
Proteinat ndihmojnë që truri të sintetizojë hormonet si dopamin dhe serotonin që ndihmojnë në sjelljen e ndjenjave pozitive si qetësia, eksitimi dhe pozitiviteti.

3. Dietat nuk po ju funksionojne
Një dietë e ulët e proteinave mund të rezultojë në humbje të muskujve ,lodhje dhe madje edhe fitim yndyre – mund të jetë edhe pas tresheve të atletëve femra. Në fakt, mund të stërvitet më shumë, por shikoni më pak rezultate nëse dietat tuaja nuk janë të përshtatshme për të mbështetur riparimin e indeve ose nevojat tuaja për energji.

4. Ju nuk flini mirë
Gjumi i dobët dhe pagjumësia ndonjëherë mund të lidhen me nivele të paqëndrueshme të sheqerit në gjak, një rritje në kortizol dhe një rënie në prodhimin e serotoninës. Ushqimet me proteina para shtratit mund të ndihmojë me prodhimin e triptofanit dhe serotoninës dhe ato kanë një efekt minimal në nivelet e glukozës në gjak; në fakt, proteina ngadalëson thithjen e sheqerit gjatë një vakt.

5. Ju keni “turbullire te trurit”
Proteina është e nevojshme për të mbështetur shumë aspekte të funksionimit të shëndoshë neurologjik. Neurotransmitters janë sintetizuar në tru duke përdorur aminoacidet dhe studimet tregojnë se dietat e balancuara me proteina të mjaftueshme mund të rrisin performancën e punës, të mësuarit dhe aftësitë motorike.

6. Nuk mund të shkoni në banjo
Shumë funksione metabolike dhe tretëse varen nga marrja e aminoacideve. Nëse trupi juaj ndjehet i lodhur dhe i rraskapitur në përgjithësi për shkak të mungesës së proteinave, prodhimi i enzimeve, kontraktimet e muskujve dhe tretja në përgjithësi do te keni siklet.

7. Pantallonat po i ndjeni më të ngushta
Ndonjëherë ushqimet me proteina të larta shkaktojnë ngopje më të madhe në krahasim me karbohidratet ose yndyrnat, kështu që mund të parandalojnë ngrënien dhe mbingrenien.

8. Cikli menstrual është i parregullt
Një nga arsyet më të zakonshme që gratë vuajnë nga periudha e parregullt dhe infertiliteti është gjendja e njohur si sindroma ovarian polycystic (PCOS). Dy faktorë të rëndësishëm të rrezikut për PCOS janë obeziteti dhe diabeti para-diabetit.

9. Plagët të shërohen më ngadalë 
Një dietë e ulët proteina mund të rrisë rrezikun për humbjen e muskujve, shërimin e ngadaltë të kockave, dobësinë e kockave, frakturat dhe madje edhe osteoporozën. Proteina është e nevojshme për absorbimin e kalciumit dhe ndihmon në metabolizmin e kockave.

Sipas USDA, marrja minimale e rekomanduar ditore e proteinave për të rriturit që janë me peshë mesatare dhe nivel aktiviteti është: 56 gramë në ditë për meshkujt dhe 46 gramë në ditë për femrat.
Sidoqoftë këto konsiderohen si shuma minimale, prandaj mund të jenë shumë të ulëta nëse jeni shumë aktiv, shtatzënë ose i sëmurë. Kur është fjala për proteina ka disa udhëzime bazë që duhet ndjekur; së pari duhet të kuptoni se ju (dhe të dashurit tuaj) duhet të konsumoni proteina në baza të rregullta; Së dyti, ju duhet të hani llojet e duhura të proteinave për të pasur ndikimin e dëshiruar, pozitiv në shëndetin tuaj.

Proteinat vegjetarian shpesh dyfishohen si një mënyrë e shkëlqyer për të marrë më shumë fibra, antioksidantë, elektrolite dhe lëndë ushqyese të tjera, kështu që përpiquni t’i përfshini ato në ushqimet tuaja shpesh në vend të mishit.

Edhe disa perime kanë një përqendrim mjaft të lartë të proteinave, sidomos duke pasur parasysh se sa janë kalorive të ulëta. Vegjetikë që ndihmojnë në rritjen e konsumit tuaj të proteinave përfshijnë: spinaq, kale, brokoli, lakër Brussel dhe kërpudha.

Burimi: /theheartysoul.com
©gatuajshendetshem/ Përktheu: Edlira H./

(Visited 45 times, 1 visits today)
Top