Segunda-feira, 27/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

9 këshilla që duhet të dijë çdo femër se si të qetësojë dhimbjen gjatë periodave

9 këshilla që duhet të dijë çdo femër se si të qetësojë dhimbjen gjatë periodave

1.Nxehtësia lehtëson dhimbjen, kështu që mbushni një shishe me ujë të nxehtë dhe vendoseni aty ku ju dhemb. Një menyre ngushëlluese e cila e mban barkun tuaj të dobët të ngrohtë.

2. Shmangni kafeinen

Kafeina e bën trupin të mbajë më shumë ujë, i cili vetëm do t’ju bëjë te ndjeheni të fryrë dhe t’i ndjeni akoma me shume dhimbjet.

3. Ecni në këmbë

Nje ecjee shpejtë prej tridhjetë minutash do të lëshojë shumë endorfina në trupin tuaj, një hormon që do t’ju bëjë të ndiheni mirë dhe potencialisht të lehtësoni ngërçin.

4. Hani çokollatë

Cokollata eshte e mbushur plot me magnez për të lehtësuar dhimbje dhe antioksidantë të cilat permiresojne shëndetin në përgjithësi.

5. Flini gjume heret

Te shkoni në shtrat herët është mënyra më e mirë për të luftuar lodhjen e periodave.

6. Pini caj

Xhenxhefili është i njohur për cilësitë e shërimit të tij, kështu që do te zvogeloje inflamacionin dhe dhimbjen e shkaktuar nga periodat.

7. Merrni nje qetesues

Nëse e dini kur do ta keni periudhën tuaj, filloni të merrni ilaçe dy ditë para periodave. Prostaglandinat janë hormonet që pëlcasin disa ditë para periudhës suaj, kështu që ju përjetoni dhimbje para se të rrjedhe gjak. Ju mund të pakësoni dhimbjet e periodave duke marrë qetesues para kohe.

8. Lotët heqin toksinat dhe janë të mira për lëkurën tuaj. Kjo mund të ndihmojë në zvogëlimin e presionit të gjakut.

9. Hani më pak kripë

Duke ngrënë ushqime të kripura do t’ju bëjë të mbani më shumë ujë, fryrje dhe ngërç.
/©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/