Segunda-feira, 27/3/2023 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
No Data

9 Bimë të Pabesueshme që lehtësojnë dhimbjet

9 Bimë të Pabesueshme që lehtësojnë dhimbjet

Zvogëloni varësinë tuaj nga pilulat duke përdorur kurat natyrore me bimë që mund të kryejnë të njëjtën detyrë pa efekte anësore.
Aloe Vera
Një nga përdorimet më të zakonshme të aloe vera është në shërimin plagëve dhe djegieve nga dielli. Përsa i përket rritjes dhe kujdesit, sigurohuni që të lini atë sa më shumë që të jetë e mundur në diell dhe ujiteni shpesh.
Borziloku
Ai është i shkëlqyer në lehtësimin e dhimbjeve të kokës. Fërkoni gjethet e borzilokut në tëmthat tuaj. Ju gjithashtu mund të derdhni ujë të valë mbi gjethet e borzilokut dhe futini këmbët tuaja në këtë përzierje për një larje të qetë të këmbëve.
Livando (Lavandula)
Livandoja është anti-inflamatore. Shtojini një tufë me lule të copëtuara të livandos në një tas me ujë të valë dhe përdoreni për larje fytyre. Ajo është gjithashtu një mënyrë efektive për të reduktuar dhe eliminuar njollat e fytyrës.
Lule limoni (Melissa officinalis)
Të lodhur nga plagë të ftohtë që shfaqen në fytyrën tuaj? Lulja limonit bën një punë të shkëlqyer për të parandaluar dhe shëruar ato njollat e bezdisshëm. Fërkoni drejtpërdrejt në lëkurën tuaj si një repelent natyral i insekteve.
Mente (Mentha Piperita)
Mentja apo nenexhiku, përdoret si çaj me gjethe të freskëta që të lehtësojë ankthin, nervozizmin, fryrjen dhe dhimbjet e stomakut. Është gjithashtu për të lehtësuar mbingarkimin e sinusit, hidhni nenexhik në një tas me ujë të valë, vini një peshqir mbi kokën tuaj dhe thithni avullin.
Majdanoz (Petroselinum crispum)
Majdanoz është përforcues i sistemit imunitar. Marrja e një lugë çaji të bimës çdo ditë, është një ide e mirë nëse zbuloni se sistemi juaj imunitar është i ulët. Përtypja e gjetheve gjithashtu mund të lehtësojë frymën e keqe.
Rozmarina (Rosmarinus officinalis)
Rozmarina ka qenë e njohur për reduktimin e efekteve të çrregullimeve emocionale sezonale, si dhe pas pirjes në nivel të lartë të alkolit; marrja e çajit me gjethe është një mënyrë e zakonshme e këtyre përfitimeve. Futni gjethet me verë të kuqe, karafil dhe kanellë për të zvogëluar efektet e ftohjeve të dimrit.
Sherebelë (Salvia officinalis)
Keni dhimbje të fytit? Bëni gargarë me lëngun e bërë me gjethet e sherebelës, është një mënyrë e shpejtë për të lehtësuar këtë.
Trumzë (Thymus vulgaris)
Trupi është një antioksidant shumë i fuqishëm dhe antiseptik. Pirja e çajit e bërë nga trumza është një mënyrë e shkëlqyer për lehtësimin e simptomave të ftohta para shtratit. Megjithatë, kujdesuni që të mos përdorni trumzë gjatë shtatzënisë. Trumzë duhet të mbillet në tokë të thatë dhe të lehtë për të lulëzuar.

Burimi: Realfarmacy
©gatuajshendetshem/a.c./