Sexta-feira, 10/7/2020 | : : UTC+0
Mjeksia Islame
Mjeksia Islame

9 Antibiotikët Natyral që përdornin Paraardhësit tanë në vend të ilaceve

9 Antibiotikët Natyral që përdornin Paraardhësit tanë në vend të ilaceve

Shumë kohë para se të ekzistojnë antibiotikë farmaceutikë – të zhvilluara në vitet 1940, ka pasur ushqime dhe barëra që ndihmuan në mbrojtjen e përditshme nga infeksioni dhe sëmundjet. Shumë prej këtyre mbrojtësve natyrorë janë ende në përdorim sot.

Paraardhësit tanë patën gjithashtu një zgjidhje për shërimin, duke përdorur antibiotikë nga natyra dhe do të ishte mirë të kujtojmë veten se cilët janë këto antibiotikë dhe ndoshta mendoni t’i përdorni ato në rast sëmundjeje.

Antibiotikët natyrorë që përdorën paraardhësit tanë në vend të pilulave

Rigoni dhe vaji i rigonit
Ju ndoshta keni përdorur origjinën si aromë në pjatat tuaja të preferuara italiane pa kuptuar ende përfitimet shëndetësore që ajo përmban. Përtej vlerave të tij antibakteriale, rigoni mund të ndihmojë me tretje dhe ndihmë në humbje peshe.

Uthulla e mushtit të mollës (ACV)
Përfitimet më të gjera të doza ditore të uthullit të mollës (ACV) përfshijnë vetitë antibiotike dhe antiseptike, natyralisht duke alkalinizuar sistemin tuaj, dhe mund t’ju ndihmojnë në çdo gjë, nga menaxhimi i peshës suaj deri te ulja e kolesterolit dhe rreziku juaj për kancer.

Mjalti
Romakët e lashtë përdorën mjaltin në fushën e betejës për të trajtuar plagët dhe për të parandaluar infektimin.
Qytetërimet në të gjithë botën vazhdojnë të marrin në konsideratë mjaltin një nga antibiotikët më të mirë natyrorë, antimikrobikët, antiinflamatorët dhe antiseptikët të njohura për njeriun pas mijëra vjetësh.
Manuka e Zelandës së Re është vërtetuar se ka nivelet më të larta të antioksidantëve dhe fuqive kurative.

Shafrani i Indisë
Kjo nuancë nuk është vetëm e pasur me ngjyra dhe aromë, por gjithashtu prodhon trupin tuaj kundër dëmtimit. Shafran i Indisë dhe të dyja të konsumohen dhe të aplikohen nga jashtë, duke e bërë atë një zgjedhje të madhe për luftën kundër baktereve. Për përfitim shtesë, nga kombinimi i dy substancave që luftojnë bakteret, ju mund të përzieni shafran i Indisë me mjaltë dhe të krijoni një paste për t’u aplikuar në zonat e infektuara në lëkurën tuaj.

Hudhra
Plot sije dhe e mrekullueshme në një copë gjalpë dolli, ky uhqim gjithashtu ka cilësi shumë të fuqishme për të. Hudhra mund të luftojë infeksione të tilla të thjeshta si ftohja e zakonshme. Duke përdorur alicin që përmban, hudhra mbron nga maja, parazitët, bakteret dhe më shumë. Nëse kërkoni një mënyrë të thjeshtë për të jetuar të shëndetshëm, shtoni hudhër në dietën tuaj.

Echinacea
Pra, mund të mos keni përvojë aq shumë me këtë produkt, por është një barishte e sigurt që gjendet në shumë kuzhina. Konsumi i kësaj barishte është provuar të zvogëlojë sasinë e ftohjeve që një person merret me jetën e tyre dhe të shkurtojë ftohjet që personi duhet të përballet. Kjo barishte është një zgjedhje e madhe kur merret si një masë parandaluese.

Lakra
Ka përbërje squfuri që gjenden në lakër – një anëtar i familjes cruciferous që përfshin brokoli dhe kale – që janë treguar të efektshme si luftëtarë të kancerit. Ajo që shumë njerëz nuk e kuptojnë është se sa vitamina C gjendet në lakër. Një filxhan siguron 75% të asaj që ju nevojitet çdo ditë.

Vaj kokosi
Ajo ka vetitë anti-fungale dhe anti-mikrobiale natyrale dhe është e mbushur me antioksidantë që nuk mund të gjeni kudo tjetër në natyrë.
Përdoreni atë për të rritur sistemin tuaj imunitar, për të balancuar tiroidin, kolesterolin dhe nivelin e sheqerit në gjak, madje edhe për të përmirësuar funksionin e trurit. I sigurt për t’u përdorur brenda dhe jashtë, vaji i kokosit është një nga dhuratat më të gjithanshme dhe unike nga Nënë Natyra.

Llokoçisni një lugë në kafen tuaj të mëngjesit për energji shtesë dhe një mendje më të qartë gjatë gjithë ditës.

Ushqim i fermentuar
Lakra e papasterizuar, turshi shtëpi, kefir dhe kosi probiotik, të gjitha këto përtërijnë florën tonë të zorrëve, na mbron nga kanceri dhe e mban trupin tonë të aftë për të luftuar infeksionet.

Burimi:/realfarmacy.com
©gatuajshendetshem/m.c./

(Visited 77 times, 1 visits today)
Top